Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), "Sahte Sigortalılık ve Sahte İş Yeri Takip Platformu"nu oluşturarak sahte sigortalılık ve sahte işyerleriyle mücadelesini güçlendiriyor. Bu platform, çalışmadığı halde sigorta yaptıranlar ve sahte işyeri sahiplerini cezai yaptırımlarla karşı karşıya bırakacak.

SGK, sahte sigortalılık işlemlerine karşı sert önlemler alacak. Tespit edilen durumlarda, sahte hizmetler ve bağlanan aylıklar iptal edilecek, ödenen maaşlar faiziyle geri alınacak ve ilgili kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Ayrıca, sahte bildirim yapan işverenlerin işyeri kayıtları iptal edilerek, ödenen primlere el konulacak ve teşvikler geri alınacak.

SAHTECİLİKLE DOĞUM YARDIMI ENGELLENECEK

Özellikle hamile kadınların çalışmadığı halde sigortalı gösterilmesi ve buna bağlı olarak SGK'dan geçici iş göremezlik ödeneği ve doğum masraflarının bir kısmını alabilmek için sahte sigortalılık işlemlerinin arttığı gözlemleniyor. SGK, bu tür sahte sigortalılık işlemlerine karşı ciddi yaptırımlar uygulamak için harekete geçti.

SAHTE SİGORTANIN YAPTIRIMI NEDİR?

SGK, sahte sigortalılık tespitinde sert önlemler alıyor. Tespit edilen sahte sigortalılık durumlarında, hizmetler iptal edilerek bağlanan aylıklar sonlandırılacak. Yanlış ödenen maaşlar ve sağlık giderleri, kanuni faiziyle birlikte geri alınacak. Geçici iş göremezlik ödenekleri de faiziyle birlikte tahsil edilecek.

Ayrıca, sahte bildirimde bulunan muhasebeci ve mali müşavirler de işverenle birlikte sorumlu tutulacak. Bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunularak yargı süreci başlatılacak.

SAHTE İŞ YERİNE DE YAPTIRIM VAR

Sahte olduğu tespit edilen işyerinin tescil kaydı, e-sigorta şifresi ve işyeri sicil numarası, baştan beri iptal edilir. Sahte işyerinden ödenen primler varsa, Borçlar Kanunu hükümlerince iade edilmez ve SGK tarafından gelir kaydedilir. Yersiz yararlanılan teşvik ve destekler de gecikme cezası ve gecikme zammıyla birlikte geri alınır. Gerekli işlemlerin yapılması için ilgili vergi dairesine bilgi verilir.

KAPANAN İŞ YERİNİZİ BİLDİRMEYİ UNUTMAYIN, ADINIZ SAHTEYE ÇIKMASIN

Sahte işyerleri, aslında hiç var olmayan ancak resmi olarak faaliyete geçirilmiş gibi görünen yerlerdir. SGK'ya işyeri bildirgesi verilerek kayıt altına alınan ve sigortalı çalıştırılan bu yerler, gerçekte faaliyet göstermemektedir. Bazı durumlarda, gerçek bir işyeri geçici olarak faaliyet gösterdikten sonra kapanabilir veya devredilebilir. Ancak bu durumda SGK'ya gerekli bildirimler yapılmazsa, söz konusu işyeri sahte olarak kabul edilebilir.

NASIL TESPİT EDİLİYOR?

Sahte işyeri olma potansiyeli yüksek olduğu değerlendirilen işyerleri için SGK denetim memurları sahte sigortalılığın da tespitini yapıyor.

Kaynak: istiklal.com.tr