Mehmet Akarca'nın Yargıtay Başkanlığı görev süresinin sona ermesinin ardından, Yüksek Mahkeme'nin yeni başkanını belirlemek amacıyla yapılan seçimler, çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle 30. tura kaldı. 24 Mart 2020'de göreve başlayan Akarca'nın dört yıllık süresinin bitmesinin ardından, Yargıtay üyeleri 25 Mart Pazartesi günü sandık başına gitti.

Yargıtay, 348 üyenin katılımıyla başladığı seçim sürecinde, şimdiye kadar 29 tur oylama gerçekleştirdi. Ancak, istenen salt çoğunluğa henüz ulaşılamadı. İlk 28 turda hiçbir aday en az 175 oy alamazken, 29. turda 3. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Kerkez 141 oy alırken, 3. Ceza Dairesi Başkanı Muhsin Şentürk ise 116 oyda kaldı. Seçime 322 üye katıldı; 13 boş oy ve 52 geçersiz oy kullanıldı.

Yargıtay başkanlık seçimlerinde, Yargıtay üyelerinin tam sayısının salt çoğunluğunun hazır bulunması ve oy kullanması gerekiyor. Bu gereklilik, seçim sürecinin uzamasına ve 30. tur oylamasının yapılmasına neden oldu. Yargıtay, yeni başkanını seçmek için yarın tekrar sandık başına gidecek.

Kaynak: AA