İzmir'de taksiciye kaldırım taşıyla saldıran tutuklu sanık, mahkeme önünde hakim karşısına çıktı.

"POŞETİN İÇİNDE GOFRET VAR SANDIM"

İlk duruşmada söz alan tutuklu sanık, yaşadığı ailevi sorunlar ve alkol etkisi altında olduğunu belirtti. Taksiciyi saldırıya uğrattığı sırada poşetin içinde taş olduğunu fark etmediğini ve çikolata, gofret olduğunu sanarak vurduğunu iddia etti.

ALKOL BAHANESİ

Duruşmada konuşan tutuklu sanık, "Bilmediğim bir yere içki içmek için gittim. Alkolün etkisiyle midem kötüleşti ve araçtan inmek istedim. Ancak durmak istediğim yer evime yakın değildi. Taksici arkasına dönünce ona çikolata aldığım poşeti vurdum. Ancak poşetin ağırlığından dolayı içinde taş olduğunu fark etmedim. Daha sonra kanı fark edip korkup kaçtım. Sonradan durumu eşime anlattım ve polislerin beni aradığını öğrendim" şeklinde konuştu.

A W205080 01

TAKSİCİ SELİM KELEŞ: KASTAN ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜS ETTİ

Taksici Selim Keleş ise mahkemede yaşadığı olayı anlattı. Kendisine saldıran sanığın önceden planlı hareket ettiğini ve kasten kendisini öldürmeye teşebbüs ettiğini iddia etti. Olay sırasında poşetin içinde taş olduğunu hissettiğini belirtti.

"YA ÖLECEKTİM YA FELÇ KALACAKTIM"

Selim Keleş ise, "1992 yılından beridir taksiciyim. Her şey kameralarda gözüküyor. Gediz'e gideceğini söyledi ve ücretini sordu. Daha sonra Saat Kulesi’nin oraya gitmek istediğini söyleyince, 150 TL yazabileceğini söyledim. Taksinin arkasına oturdu. Sağa git, sola git gibi komutlar verdi. Sonra karanlık bir sokağa yönlendirdi. Bir tarafında yüksek bir duvar, bir tarafında yüksek bina vardı. Yolcu dur deyince biz bu durumlarda durup aracın iç lambasını yakarız. Lambayı yakmak istediğim sırada kafama darbe aldım. Eğer poşeti almasaydım ikinci darbede ya ölecektim ya da felç kalacaktım. Akabinde poşet taksinin iç tarafına düştü. Bu kez bana vurmaya başladı.

A W205080 02

"KAN KAYBINDAN FENALAŞTIM"

Bende kendimi korumaya çalıştım. O sırada elini yan pantolon cebime attı. Bende cebimden bir şey almaması için elimle baskıladım. Baktı benden bir şey alamayacak, arka kapıdan kaçtı. Ardından inip birkaç adım attım. Sonra bu işin planlı olabileceği, birkaç kişinin daha olabileceği düşüncesiyle aracıma binip korkup uzaklaştım. Kan kaybından fenalaşıp durağımdan yardım istedim. Hastaneye kaldırıldım. Hiç kimse yanındaki poşete taş koymaz. Planlıydı. Kendimi korumasaydım beni öldürecekti. Şikayetçiyim" ifadelerini kullandı.

A W205080 03

Sanığın avukatları Sıtkı Hasan Söylemezoğlu ise eylemin yağma suçunun unsurlarını taşımadığını ve yaralama kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini savundu. Sanık ise ikinci kez vurmadığını, kemerle oynamadığını ve pişman olduğunu dile getirdi.

Duruşmanın ardından İzmir Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Celil Anık, adliye önünde Selim Keleş'e desteklerini dile getirdi ve yaşanan olayın bir daha yaşanmaması temennisinde bulundu.

A W205080 04

NE OLMUŞTU?

Olay, 10 Ekim 2023'te, saat 22.00 sıralarında, Halide Edip Adıvar Caddesi üzerinde meydana geldi. Karabağlar ilçesinde 35 T 5656 plakalı taksi ile durakta bekleyen Salim Keleş'in aracına binen A.T., Buca ilçesine gitmek istediğini söyledi. Keleş, Buca ilçesine bağlı Gediz Mahallesi'ne yaklaştığı sırada, müşteri cebindeki paraları vermesini belirterek, tehdit etti. Keleş'in direnmesi üzerine sonradan isminin A.T olduğu öğrenilen şüpheli, yanında bulunan kaldırım taşı ile saldırarak gasbetmek istedi. Yaşanan arbedenin ardından saldırgan olay yerinden kaçarken, aldığı darbelerle yaralanan sürücü Keleş ise taksi ile Buca Seyfi Demirsoy Hastanesine gitti. Tedavi altına alınan Keleş'in ifadesi doğrultusunda polis inceleme başlattı. Araç kamerasına yansıyan görüntüleri inceleyen polis, saldırganın A.T olduğunu belirledi. Görüntülerde A.T.nin kaldırım taşı ile şoföre defalarca vurduğu ve taksici Keleş’in direnmesinin ardından para alamadan araçtan inip kaçtığı görüldü. Polis ekiplerinin adresine düzenlediği baskında yakalanan A.T, emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Saldırgan A.T., mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Mahkeme heyeti sanığın tutukluluk halinin devamına karar verirken, ikinci duruşmanın 4 Temmuz 2024 saat 11.10’a ertelendiği açıklandı.

Kaynak: İHA