Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde son zamanlarda artan olaylar, Suriyeli şahıslara yönelik saldırılarla gündeme geldi. Polis tarafından yapılan açıklamaya göre, çeşitli tarihlerde Suriyelilere ait ev ve iş yerlerinin camlarının kırılması, araçlarına zarar verilmesi ve hatta fiziksel saldırılarda bulunulmasıyla ilgili soruşturma başlatıldı. Bu olaylarla ilgili olarak 'Dinar'ın Mülteciler Meselesi' adı altında bir WhatsApp grubu kurulduğu ortaya çıktı. Gruba 73 kişinin üye olduğu ve bu üyeler arasında Suriyelilere ait iş yerlerinin keşfinin yapıldığı, fotoğraf ve videolarla adreslerin paylaşıldığı belirlendi.

Polisin yaptığı incelemelere göre, söz konusu WhatsApp grubunda Suriyeli vatandaşlara karşı düşmanlık içeren ifadeler ve eylem çağrıları yapıldığı tespit edildi. Grup üyelerinin bazıları tarafından olay yerine yakın kameraların fotoğraflarının paylaşıldığı da belirtildi.

Bu gelişmeler üzerine polis, yönlendirme ve suça teşvik eden 11 kişi hakkında sabah saatlerinde eş zamanlı operasyon düzenledi. Operasyon kapsamında 11 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınan şahısların, işlemlerinin ardından adli makamlara sevk edileceği bildirildi.

Kaynak: İHA