Yaklaşık 9 yıl önce Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinden Kocaeli'ye taşınan Barış İrgen, kağıt toplayarak yaşamını sürdürüyor. Suriyeli sanılarak saldırıya uğrama korkusu yaşayan İrgen, motosikletine "Suriyeli değilim" yazısı yapıştırdı. Her gece saat 03.00'te motosikletiyle işe çıkan İrgen, sık sık Suriyeli zannedildiğini ve bu yüzden saldırıya uğramaktan endişe duyduğunu belirtti. Zor koşullar altında kardeşleriyle birlikte kağıt toplayan İrgen, bu yazı sayesinde işini daha huzurlu bir şekilde yapabildiğini ifade etti.

İrgen konuşmasında, "Burada 9 kişi birlikte kalıyoruz. Gece gündüz karton topluyoruz. Küçük bir kardeşim de var, çalışıyoruz. 9 yıldır buradayız. Aslen Siverekliyim. Orada çiftçilik yapıyorduk. Biz burada kartonları satıyoruz ama Siverek'te bunu yapamıyoruz. Ben gece gündüz motosikletin üzerindeyim. Küçük kardeşim de bana yardım ediyor. Ayakta duracak halimiz kalmıyor. Gecemiz gündüzümüz belli değil. Gece saat 03.00'te kalkıyoruz. Akşam ise genelde saat 20.00, 21.00, 22.00 gibi işimizi bırakıyoruz ama bazı günlerde 00.00'da bile işimiz bittiği oluyor.

 Önümü kesip 'sen Suriyelisin' dediler. Ben de bu yazıyı yazdım. Artık önümü kesmiyorlar. Kimse bir şey demiyor. Yazıyı yazdıktan sonra insanlar iyi gözle bakmaya başladı. Önceden nefretle bakıyorlardı"  ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA