30 Haziran gecesi Kayseri'de başlayan ve diğer illere sıçrayan Suriyeli mültecilere ait ev ve işyerlerine yönelik eylemler sonrasında, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye karşıtı protestolar meydana gelmiştir. Bu olaylar sırasında Türk bayrakları yakılmış, Türk plakalı araçlara saldırılmış ve Türk askerlerine karşı eylemler düzenlenmeye çalışılmıştır.

Milli İstihbarat Teşkilatı, İçişleri Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Emniyet Güçleri, bu hareketlere karşı sessiz kalmamış, gerekli adımları en sert şekilde atarak olayları provoke edenleri yakalamıştır. 

Türk Bayrağına Yönelik Provokasyon

Türk bayrağına yönelik provokasyonda bulunanlar da yakalanmıştır. Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda, Suriye’nin El Bab şehrinde Türk bayrağına yönelik provokasyonda yer alan 2007 doğumlu bir kişi yakalanmıştır. Bu kişi, ifadesinde suçunu itiraf ederek kendisini azmettiren akrabasının adını vermiştir. 

Kirli ellerini Türk bayrağına süren şahıs, ifadesinde “Türk bayrağına saldırdım, çok pişmanım, Türk halkından özür diliyorum” diyerek pişmanlığını dile getirmiştir.

Cumhurbaşkanı'nın Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bayrağımıza el uzatan haine de, onu oraya gönderen silahlı efendilerine de bu devlet, gereken cevabı en sert şekilde verir" şeklinde bir açıklama yapmıştır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en büyük değerlerinden olan Türk bayrağına karşı yapılan saygısızlık asla affedilmeyecektir. Türk bayrağına zarar veren herkes cezasını çekecektir. Milli İstihbarat Teşkilatı, Türk bayrağına el sürenlerin yanına kalmayacağını vurgulamıştır.

Kaynak: istiklal.com.tr