Suriye Geçici Hükümeti, katil Esad rejimi, müttefikleri ve terör örgütlerinin işlediği suçlardan kaçan Suriyeli mültecilere yönelik aşırı görüşlü eylemleri kınadı ve Türkiye'deki ve diğer sığınma ülkelerindeki Suriyelilerin korunmasının önemini vurguladı. Türkiye İçişleri Bakanlığı'nın aldığı yasal adımları takdir ettiği belirtildi.

Ayrıca açıklamada, özgürleştirilmiş bölgelerde yaşayan halkın, Türkiye ile Suriye halkları arasındaki ittifakı zayıflatmayı ve Türk ordusu ile Suriye Milli Ordusu'nun fedakarlıklarıyla inşa edilen mal ve kurumlara saldırmayı amaçlayan kışkırtıcı çağrılara karşı gelmesi gerektiği vurgulandı. Suriye Geçici Hükümeti, bu tür olayların, Türk-Suriye ilişkilerine zarar verme ve Suriye topraklarını terörizmden kurtarma çabalarını hedef alma tehlikesine dikkat çekti.

Açıklamada son olarak, Suriyelilerin, seslerini ve duygularını barışçıl şekilde Türk kardeşlerine iletmeye büyük önem verdiği ve özgürleştirilmiş bölgelerde güvenliğin korunması için itidal ve devrimlerinin değerlerine sahip çıkılmasının önemine vurgu yapıldı.

Kaynak: AA