Maçın 10. dakikasında Galatasaray lehine verilen penaltı kararı ve VAR incelemesi büyük tartışmalara neden olmuştu. İşte sızdırılan hakem toplantısından bazı diyaloglar:

Türkiye Futbol Federasyonu'nun Hakem Danışmanı Hugh Dallas, orta hakem Abdülkadir Bitigen ve VAR hakemi Özgür Yankaya arasında geçen diyaloglardan bazıları şu şekildeydi:

Hugh Dallas: "Hakemlerin hataları genellikle pozisyonlarını doğru görememelerinden kaynaklanıyor. Sen, elit bir hakeme yakışır şekilde pozisyonu çok iyi bir açıdan gördün. Sadece sana şunu sormak istiyorum, sahada ne gördüğünü, VAR'a gittiğinde ne gördüğünü ve "Vay! Ben nasıl böyle büyük bir hata yapmışım" tarzında bir fikre nasıl ulaştığını ve kararını değiştirdiğini anlatabilir misin?"

Abdülkadir Bitigen: "Pozisyonu oldukça iyi bir noktadan görebiliyordum. Ancak 11 numaralı oyuncu benim önümü kapattığı için teması göremedim. VAR hakemine teması göremediğimi ilettim, o da pozisyonu incelemeye başladı. Ardından temasın olduğunu gördü ve ekran başına davet etti. Orada bana teması gösterdi. Yavaş çekimde öncelikle hücum oyuncusunun topa dokunduğunu, ardından defans oyuncusunun geç müdahale olarak rakibine temas ettiğini gösterdi. Sonra bunu normal hızda izletti. Tekrardan topa kimin dokunduğundan emin olmak için yakın çekim istedim. Topla hücum oyuncusu oynuyordu. Bundan sonra kararımı penaltı olarak verdim."

Hugh Dallas, diyalogların ardından yaşananları sorgulayarak hakemlerin kararlarını nasıl verdiklerini tartıştı. Özgür Yankaya'nın açıklamalarının ardından ise oyuncuların penaltı kazanmak için abartarak beklenti oluşturduklarını belirtti.

Bu sızdırılan hakem toplantısı görüntüleri futbol kamuoyunda büyük yankı uyandırdı ve hakem kararlarının tartışılmasına neden oldu.

Editör: Ali Özgür UZUN