Sudan'da yaşanan trajik bir olay, başkent Hartum'un Umdurman bölgesinde meydana geldi. Kereri Direniş Komiteleri'nin açıklamasına göre, Hızlı Destek Kuvvetleri (HDK) tarafından gerçekleştirilen şiddetli topçu bombardımanı sonucunda bölgedeki bazı yerleşim bölgeleri büyük zarar gördü. 

Bildirilenlere göre, bombardımanda hayatını kaybedenlerin sayısı 40'a yükselirken, 50'den fazla kişi de yaralandı. Açıklamada, ölü ve yaralı sayısının artabileceği uyarısı yapıldı.

Bu olay, son dönemde Sudan'da yaşanan benzeri trajik olaylardan sadece biri. Medeni Direniş Komiteleri, geçtiğimiz günlerde ülkenin Cezira eyaletindeki Ved en-Nora köyünde HDK'nin saldırıları sonucunda 100'den fazla kişinin yaşamını yitirdiğini bildirmişti. Sudan Egemenlik Konseyi, HDK'yi köyde masum insanları öldürmekle suçlarken, HDK ise 3 kampa düzenledikleri saldırıları duyurmuştu.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Sudan Özel Temsilci Yardımcısı ve Sudan İnsani Yardım Koordinatörü Clementine Nkweta-Salami, Ved en-Nora köyündeki şiddetli saldırılar ve çok sayıda can kaybı karşısında şoke olduklarını dile getirdi. Salami, bölgedeki sivil bölgelerde yoğun silah kullanımına dair güvenilir raporlara sahip olduklarını belirtti ve yaşananların kapsamlı bir şekilde soruşturulması çağrısında bulundu.

Sudan'daki bu şiddet olayları, ülkede devam eden iç savaşın bir parçası olarak görülüyor. Ömer el Beşir iktidarının devrilmesinin ardından sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümete karşı ordu ve HDK arasındaki güç mücadelesi, ülkede uzun süredir devam ediyor. BM'ye göre, Sudan'daki çatışmalar sonucunda on binlerce kişi hayatını kaybetti ve milyonlarca insan insani yardıma muhtaç durumda kaldı.

Kaynak: AA