İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, 6 ilde düzenlenen operasyonlarda 6 farklı organize suç örgütünün çökertildiğini açıkladı. Antalya'da Engin Tatar, Balıkesir'de Mehmet Canbaz, Gaziantep'te Eyyüp Doğruer, Konya'da Recep Örnek, Mersin'de Okday Gün ve Uşak'ta Erkan Saltık'ın liderlik yaptığı suç örgütleri, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı koordinesinde gerçekleştirilen operasyonlarla hedef alındı. Operasyonlarda, elebaşlarının da bulunduğu 46 şüpheli yakalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün açıklamasına göre, Antalya, Balıkesir, Gaziantep, Konya, Mersin ve Uşak'ta yürütülen çalışmalarda suç örgütlerinin faaliyetleri ortaya çıkarıldı. Örgütlerin kumar, tefecilik, silahlı saldırı, tehdit, zorla el koyma, uyuşturucu madde ve silah ticareti gibi faaliyetlerle haksız kazanç elde ettikleri tespit edildi.

Suç örgütlerinin, borç para verip yüksek faizle geri istedikleri, ödeyemeyen kişilere silahlı saldırı düzenledikleri, rekabet ve alan kavgası çerçevesinde diğer suç gruplarının kumar oynattıkları yerlere saldırı düzenledikleri belirtildi. Ayrıca örgütlerin, ev sahipleri ile kiracılar arasında sorunlara müdahil olarak baskı, cebir ve şiddet yoluyla haksız kazanç elde ettikleri, eğlence mekanlarında örgüt üyesi kadınların aracılığıyla kişileri tuzağa düşürüp şantaj yaparak silah zoruyla para aldıkları da ifade edildi.

Operasyonlar sonucunda, 30 ruhsatsız tabanca, 2 av tüfeği, otomatik silah, muhtelif miktarda uyuşturucu madde ve çok miktarda Türk Lirası ele geçirildi. İçişleri Bakanlığı, operasyonların devam edeceğini ve organize suç örgütlerine karşı kararlı mücadelenin süreceğini belirtti.

Kaynak: HABER MERKEZİ