Milli Eğitim Bakanlığı, 20 bin sözleşmeli öğretmen ataması için başvuruların 31 Mayıs'a kadar elektronik ortamda alınacağını duyurdu. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, başvuruların ardından adaylar sözlü sınavlara alınacak ve bu sınavlar 1 Temmuz'dan itibaren başlayacak.

TÜM TÜRLERDEN EN AZ 50 PUAN

Başvuru sürecinde adaylardan, 2023'te gerçekleştirilen Kamu Personel Seçme Sınavı'nda KPSSP10, KPSSP121 ve KPSSP120 puan türlerinden en az 50 puan almaları isteniyor. Başvurusu onaylanan adaylar, sözlü sınavlara katılmak üzere belirlenen sınav merkezlerine çağrılacak.

Sözlü sınavda değerlendirilecek adaylar, "eğitim bilimleri ve genel kültür, alanıyla ilgili konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü, iletişim becerileri, öz güveni ve ikna kabiliyeti, bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı, topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri" yönüyle ele alınacak.

Sözlü sınav sürecinde adayların verdiği cevaplar, belirli kriterlere göre puanlanacak ve sınav esnasında kamera kaydı alınacak. Adaylar, elektronik kura ile belirlenen sorulara yazılı cevaplar verecek ve bu cevaplar değerlendirme sürecinde kullanılacak.

Sözlü sınav sonuçları, tüm adayların sınav süreçleri tamamlandıktan sonra duyurulacak ve adaylar sonuçları kişisel e-Devlet kullanıcı adı ve şifreleriyle öğrenebilecekler. Başarılı sayılmak için adayların sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alması gerekiyor.

Sözlü sınavlar, Türkiye genelinde belirlenen birçok ilde yapılacak. Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Samsun, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da sözlü sınavlar gerçekleştirilecek.

Kaynak: istiklal.com.tr