IBAN paylaşmanın bir sakıncası olup olmadığı ara ara araştırılan konular arasında yer alıyor. Tanınmayan ya da güvenilirliğinden emin olunmayan kişi ve kuruluşlarla bu bilgiyi paylaşmaktan kaçınılmalıdır. Peki “Sosyal medyada IBAN paylaşmak suç mu? Sosyal medyada IBAN paylaşmanın cezası nedir?” İşte bu konuda sizler için bulduğumuz bilgiler…

SOSYAL MEDYADA IBAN PAYLAŞMAK SUÇ MU?

Banka bilgileri yalnızca savcılık izni ile polisle paylaşılır. Bir başkası bu IBAN'a para atmanın dışında ve adının soyadının birkaç harfinin ne olduğunu öğrenmek dışında herhangi bir şey yapamaz. Para gönderileceği zaman bütün ad soyad gözüküyor.

Banka hesabı üzerinden yapılan tahsilatlar, işlemin tarafları, miktarı doğru olduğu ve gerçek durumla uyumlu olduğu zaman tamamen yasaldır. Ama banka komisyonundan, ödeme gecikmesinden dolayı ya da vergiden kaçırmak amacıyla yapılan işlemlerde başkalarının IBAN'ının kullanılması yasal değildir.

SOSYAL MEDYADA İBAN PAYLAŞMANIN CEZASI VAR MI?

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme, yayma ya da ele geçirme suçunun cezası 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıdır (TCK md. 136).

Kişisel verileri hukuka aykırı olarak verme, yayma veya ele geçirme suçunun; Kamu görevlisi (memur vb.) tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmasından dolayı,

Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak amacıyla işlenmesi durumunda, TCK md.136 gereği hükmedilecek hapis cezası 1/2 oranında arttırılır (TCK md. 137). Bu halde suçun cezası, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasıdır.

Kaynak: istiklal.com.tr