Günümüzdeki çiftlerin sosyal medyada tanıştığı ve sosyal medya yüzünden boşandığına sıkça rastlanıyor. Sosyal medyanın hızla gündelik hayatımıza girmesi, evlilikleri de olumsuz etkiliyor.

Uzman Psikolog Hilal Nur Can, evlilikleri yakından etkileyen bu konuyla ilgili TGRT Haber'e açıklamalarda bulundu. Çiftlerin sosyal medyada çok fazla vakit geçirmesinin, partnerlerine yeterli ilgiyi göstermemesine neden olduğunu belirten Can, "Telefonunla çok oynuyorsun, benimle ilgilenmiyorsun, bana bakmıyorsun" gibi ifadelerin en sık karşılaşılan şikayetler olduğunu aktardı.

Hilal Nur Can'a göre, insanlar karşılanmayan ihtiyaçlarını ve konuşmak istediklerini sosyal medya üzerinden gidermeye çalışıyorlar. Ayrıca, sosyal medyada çiftler arasında karşılaştırma yapılması da ilişki dinamiğini bozan önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

Uzmanlar, evli çiftlere sosyal medya detoksu yapmaları konusunda uyarıyorlar. Haftanın bir gününü sosyal medyadan uzak geçirerek birbirlerine minimum 4-5 saatlik kaliteli zaman ayırmalarını öneriyorlar. Bu sayede çiftlerin birbirleriyle daha açık iletişim kurabilecekleri ve ilişkilerini güçlendirebilecekleri belirtiliyor.

Editör: Ali Özgür UZUN