Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 28 Haziran 2024 tarihiyle itibarıyla yeniden kuruldu. Karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi internet sitesinde yayınlandı.

Ülkemizdeki siyasi parti sayısı gün geçtikte artarken, eskilerden bir parti de sonlandırdığı faaliyetlerine yeniden başlama kararı aldı.

2010 yılında Eşitlik ve Demokrasi Partisi ile birleşerek varlığı sona eren Sosyal Demokrat Halkçı Parti (SHP), 14 yıllık aranın ardından yeniden siyaset sahnesine merhaba dedi.

 Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi internet sitesinde yer alan bilgiye göre parti 28 Haziran 2024 tarihiyle itibarıyla yeniden kuruldu.

Yeni kurulan SHP'nin adresi Yargıtay'a "Meşrutiyet Mahallesi, Karanfil Sokak, Çankaya, Ankara" olarak bildirildi.

SHP, 1995'te Murat Karayalçın'ın liderliğinde kurumsal kimliğini feshedip CHP'ye katılmıştı.

2002'de Karayalçın, partiyi tekrar kurup CHP'de Deniz Baykal muhaliflerini bir araya getirmişti. Karayalçın, SHP'den ayrılıp CHP'den 2009'da Ankara Büyükşehir adayı olmuş ve genel başkanlık görevini Hüseyin Ergün yürütmüştü.

Ergün, partiyi 2010'da Eşitlik ve Demokrasi Partisi (EDP) birleştirmişti. SHP, böylece üçüncü kez kurulmuş oldu.

SHP'nin başına Kılıçdaroğlu mu  geçecek?

SHP'nin yeniden kurulmasıyla birlikte gözler Kemal Kılıçdaroğlu'na çevrildi.

Siyasete aktif olarak devam etmeye çalışan ve sürekli  bunun sinyalini veren  Kemal Kılıçdaroğlu'nun SHP'nin kuruluşuyla ne derece bağlantılı olduğu henuz çözülemedi.

Kaynak: istiklal.com.tr