Sahipsiz sokak köpekleri sorunu ile ilgili çalışmalar başladı. Sokak hayvanları için mevcut kanunun yetersizliği ve halkın endişeleri “Sokak hayvanları uyutulacak mı? Sokak hayvanları yasasında son durum ne? Sokak hayvanları yasası kabul edildi mi?” sorularının sorulmasına zemin hazırladı. Yeni yasa çalışmaları sokak hayvanları sorununa çözüm getirmeyi amaçlıyor. Peki “Sokak hayvanları yasasında son durum ne? Sokak hayvanları yasası ne zaman çıkacak, kabul edildi mi?” İşte araştırılan soruların yanıtları…

SOKAK HAYVANLARI YASASI KABUL EDİLDİ Mİ?

Sokak köpeklerinin uyutulması ile ilgili yasadaki son durum merak ediliyor. Bu yasa tasarısı hala Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde ve kabul edilmedi. Yasa teklifi, sahipsiz sokak köpeklerinin belirlenen süre içinde eğer sahiplenilmezse uyutulmalarını kapsıyor.

Ama yasa teklifinin henüz Meclis'e sunulma aşamasında olduğu aktarılıyor ve yasa tasarısının ne zaman çıkacağına dair henüz kesin bir tarih bilgisi verilemiyor.

2024 SOKAK HAYVANLARI YASASI MADDELERİ NELERDİR?

2024 sokak hayvanları yasasınında hangi maddelerin yer aldığı da en çok merak edilen konuların başında geliyor. 2024 yılı için hazırlanan sokak köpekleri yasa taslağı, sahipsiz sokak köpeklerinin belirli şartlar altında uyutulmasını kapsıyor. Bu yasa taslağında yer alan başlıca maddeler şöyledir;

- Her belediye, barınaklarında yer alan köpeklerin fotoğraflarını çekip, bu fotoğrafları web üstünden sahiplendirme ilanı olarak yayınlayacak.

- İlan yayınlandıktan sonra köpeklerin sahiplenilmesi için 30 günlük bir süre tanınacak.

- 30 gün içerisinde sahiplenilmeyen köpekler, enjeksiyon yöntemi ile acı çekmemelerini sağlayacak yöntemle uyutulacak.

- Uyutulan köpeklerin yerine barınaklara yeni köpekler alınacak ve süreç aynı şekilde devam edecek.

- Sahiplenilen köpeklere çip takılacak. Hayvanları sahiplenen kişilerin sorumluluklarını yerine getirip getirmediği sıkı bir şekilde takip edilecek.

Sokak hayvanları düzenlemesi ile sokak köpeklerinin nüfusunu kontrol altına almayı ve toplum sağlığını korumayı amaçlıyor.

Kaynak: istiklal.com.tr