Türkiye'nin kabusu haline gelen sokak hayvanlarıyla iligili hazırlanan yasa tasarısı çalışmaşlarında sona gelindi. 

5199 sayılı Hayvan Hakları Koruma kanununun bazı maddelerinde değişikliği öngören düzenlemeye göre, hayvanını terk edene verilen para cezası on kat artırılarak, 5 bin TL’den 50 bin TL’ye çıkartılması bekleniyor.

"Sahipsiz sokak hayvanı" tanımının yapıldığı teklifte, sokaklardaki başıboş köpeklerin yakalanması ve kısırlaştırılması ile ilgili hükümler de belirlendi.

Bu kapsamda, saldırgan hale gelmiş, anatomik yapısı bozulan ve kuduz riski taşıyan köpekler öncelikli olarak toplanacak ve barınaklara alınacak. Rehabilite edilemeyen ve bir ay içinde sahiplendirilmeyen köpekler uyutulması bekleniyor.

Vatandaşların bildiği, baktığı ve beslediği zararsız köpeklere ise eğer kısırlaştırılmışsa dokunulmayacak, kısır olmayanlar ise kısırlaştırıldıktan sonra bulundukları mahallelerde kalmaya devam edecek.

Yeni Teklif metninde yer alan maddelere göre;

 Sahipsiz hayvanları toplayıp başka bir ilçenin sınırlarına veya ormanlık alanlara bırakanlara hayvan başına 50 bin TL para cezası verilecek.

Mahalli idarelerin görev alanları yeniden düzenlenerek, Tarım ve Orman Bakanlığı, sokak hayvanlarıyla ilgili bütçesi artırılacak.

Teklifin Kurban Bayramı sonrası önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sunulması ardından muhalefetle partileriyle birlikte Meclis Başkanlığına gelmesi bekleniyor.

Kaynak: istiklal.com.tr