Slovakya'nın Başbakanı Robert Fico, 15 Mayıs'ta yaşanan silahlı saldırı sonucunda ağır yaralanmıştı. Bugün, Fico'nun tedavi gördüğü Banská Bystrica şehrindeki Roosevelt Üniversite Hastanesi'nden yapılan açıklamada, başbakanın sağlık durumunda hafif bir iyileşme olduğu belirtildi. Hastane yetkilileri, 59 yaşındaki başbakanın sağlık durumunun stabil olduğunu ve ilerlemenin devam edeceğine inandıklarını ifade etti. 

Slovakya Başbakanı Robert Fico, 15 Mayıs'ta başkent Bratislava'nın yaklaşık 180 kilometre kuzeydoğusundaki Handlova kasabasında bir kültür merkezinin önünde silahlı saldırıya uğramıştı. 71 yaşındaki saldırgan olay yerinde polis tarafından yakalanmış, gözaltına alınan Juraj Cintula ifadesinde hükümetin politikalarını beğenmediğini söylemişti.

Robert Fico, 2006-2010, 2012-2018 yıllarında Slovakya Başbakanı olarak görev yapmış, 25 Ekim 2023'te 3'üncü kez başbakan seçilmişti. Fico, Ukrayna'ya askeri yardımı askıya alan ve Rusya ile diyaloğu yeniden başlatan politikalarıyla dikkat çekmişti. Şu anda sağlık durumu iyileşen Fico, saldırı sonrası ülke ve uluslararası kamuoyunun dikkatini üzerine çekmişti.

Kaynak: İHA