Valilik tarafından yapılan açıklamada, milli güvenlik, kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, şiddet olaylarının önlenmesi ve yaşanabilecek olumsuz durumların engellenmesi amacıyla 2565 sayılı Askeri Yasak Bölgeler ile Güvenlik Bölgeleri Kanunu uyarınca bazı bölgelerin özel güvenlik bölgesi ilan edildiği duyuruldu.

Açıklamaya göre, Şırnak iline bağlı Güçlükonak ilçesi sınırları içinde yer alan Gabar Dağı ile merkez, Cizre ve Silopi ilçeleri sınırlarında yer alan Cudi Dağı bölgesi, 10-24 Mayıs tarihleri arasında özel güvenlik bölgesi olarak ilan edildi.

Valilik, bu bölgelerin koordinatlarının internet sitesinde paylaşıldığını ve vatandaşların can ve mal güvenlikleri açısından belirtilen tarihlerde bu alanlara girmemelerinin önemli olduğunu belirtti. Özel güvenlik bölgesi ilanı, bu bölgelerde güvenlik güçlerinin operasyon ve faaliyetlerini güvenli bir şekilde yürütebilmesine olanak tanıyor. Bu nedenle, vatandaşların uyarıları dikkate almaları ve bu bölgelere giriş yapmamaları önemle tavsiye ediliyor.

Kaynak: AA