2024 YKS 1. Oturum 8 Haziran 2024 Pazar günü gerçekleştirilecek. Adayların sınava girerken geçerli kimlik belgeleriyle birlikte giriş belgelerini yanlarında bulundurmaları önem arz ediyor. Eğer YKS sınav giriş belgeleri adayların yanında hazır bulunmazsa bu kişiler sınava alınmayacak. Bundan dolayı 2024 YKS sınav giriş belgeleri, sınavdan önce çıkarılmalıdır. Adayların aklını kurcalayan bir diğer husus ise, “Üniversite sınav giriş belgesi renkli olmak zorunda mı? Üniversite sınav giriş belgesi siyah-beyaz olur mu?” soruları oluyor. İşte bu konuda yapılan açıklamanın ayrıntıları…

SINAVA GİRİŞ BELGESİ NASIL ÇIKARILIR?

ÖSYM sınavlarının öncesinde sınava girecek adaylar giriş belgelerinin nasıl çıkarılacağını araştırmaya başladı. Adaylar, sınava girecekleri yer bilgisini içeren Sınava Giriş Belgesini, ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr adresinden T.C. kimlik numarası ve aday şifresiyle temin edebilirler.

ÜNİVERSİTE SINAV GİRİŞ BELGESİ RENKLİ OLMAK ZORUNDA MI?

YKS sınav giriş belgeleri düzenlenecek olan her oturum için ayrı yayınlanacak. Bu yüzden de farklı oturumlara katılacak olan adaylar ilgili sınavın giriş belgesini sınav günü yanında bulundurmalıdır.

YKS sınav giriş belgesi ÖSYM AİS sistemi üzerinden T.C kimlik numarası ve şifreyle birlikte erişilebilir.

Ayrıca adaylar “e-Devlet giriş yap” seçeneğiyle birlikte sisteme giriş yapabilirler. Buradan da giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan menü aracılığıyla “Başvurularım” kısmından sınav giriş belgelerine ulaşabilirler. Sınav giriş belgelerinin rengine dair herhangi bir kıstas bulunmamaktadır. İsteyen adaylar siyah-beyaz, isteyenler ise renkli çıktı alabilirler.

SINAV GİRİŞ BELGESİNDE FOTOGRAF OLMAK ZORUNDA MI?

Sınava giriş belgesi üzerinde adayın fotoğrafının bulunması zorunludur. Adaylar, bu belgelerinin yazıcıdan dökümünü aldıktan sonra belge üzerinde fotoğraflarının görünür olmasına dikkat etmesi gerekir.

AYT- TYT VE YDT SINAV TARİHLERİ 2024!

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT): 8 Haziran 2024 (Cumartesi), 10.15, 165 dakika sürecek.

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri (AYT): 9 Haziran 2024 (Pazar), 10.15, 180 dakika sürecek.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT): : 9 Haziran 2024 (Pazar), 15.45, 120 dakika sürecek.

Kaynak: istiklal.com.tr