Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş'in öldürülmesine dair 1 Temmuz’da başlayacak dava öncesinde kritik gelişmeler yaşandı.

Son olarak MHP lideri Devlet Bahçeli, Erdoğan’a, Sinan Ateş’in eşi Ayşe Ateş’in yaptığı görüşmeler ve açıklamalardan rahatsız olduğunun belirttiği sitemde bulunmuştu.

Yurt dışında olduğu tahmin edilen, Sinan Ateş cinayetinde adı geçen eski Ülkü Ocakları Başkanı ve 27. Dönem MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’dan konuya iliişkin açıklama geldi.

Olcay Kılavuz, Mayıs ayı sonunda İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi ziyaret etmesinin sonrasında Bahçeli’nin danışmanlığı görevinden alınmıştı. Kılavuz bu göreve, Ateş cinayetinden 10 ay sonra getirilmişti.

TGRT Haber’e konuşan Olcay Kılavuz’un çevresindeki isimler, savcılık ve mahkemeye çağrıda bulunarak ifadesinin alınmasını talep etti. Kılavuz, aylar süren sessizliğiyle ilgili de kendisine "konuşma" talimatının verildiğini aktardı.

“BİLDİKLERİMİ ANLATMAYA HAZIRIM”

TGRT Haber Ankara Koordinatörü Ahmet Sözcan, Cem Küçük'ün sunduğu programa bağlanarak Olcay Kılavuz'un şu açıklamalarını paylaştı:

“Olcay Kılavuz Mersin Milletvekilliği yaptı, Ülkü Ocakları başkanlığı da yaptı. Son olarak MHP lideri Devlet Bahçeli’nin grup danışmanı olarak görev yapıyordu ama görevden alındı. Sinan Ateş cinayetinin ardından Olcay Kılavuz ismi sürekli gündemde. Suikast sonrası tetikçi Eray Özyağcı’yı Ankara dışına çıkaran Tolgahan Demirbaş’ı koruduğu iddia ediliyordu. Onunla görüşmeler yaptığı iddia ediliyordu. Dolayısıyla Olcay Kılavuz’un açıklamaları, bu davaya nasıl baktığı, bundan sonra neler yapmayı planladığı çok önemliydi. Biz de TGRT Haber olarak Olcay Kılavuz’un çok yakınındaki isimlere ulaştık. Olcay Kılavuz’un bir çağrısı var, diyor ki ‘Beni savcılık, mahkeme çağırsın. Beni dinlesinler. Bana yöneltilen soruları cevaplamaya hazırım. Bildiklerimi anlatmaya hazırım’ şeklinde bir çağrısı var.”

ISRARLA İFADESİ ALINSIN İSTİYOR

“Sinan Ateş davasına ilişkin dava 1 Temmuz’da başlıyor. Olcay Kılavuz, ısrarla kendisinin ifadesinin alınmasını istiyor” ifadelerini kullanan Ahmet Sözcan, sözlerine şöyle devam etti:

“Böyle bir çağrısı var. Hatta şöyle bir şey diyor, ‘Ben Tolgahan Demirbaş ile görüştüm ama bu olaydan haberdar değildim. Kendisinin bu işin taraflarından biri olduğunu bilmiyordum. Daha sonra bu olay olunca görüştüm ancak merakımdan görüştüm’ diyor. Kendisinin iddiası bu şekilde. Tape kayıtları varsa, Tolgahan Demirbaş dinleniyorsa ve benim onunla yaptığım görüşmeler kayıt altına alındıysa o tapeler deşifre edilsin’ diyor.”

“KONUŞMAMA” TALİMATI VERİLDİ

Sözcan, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü;

“Bu zamana kadar niye ifade vermedi ya da açıklama yapmadı? Olcay Kılavuz, bu konuda kendisine telkinde bulunulduğunu, talimat verildiğini söylüyor. ‘Senin ismin dosyada geçmiyor ki neden ifade veresin?’ şeklinde telkinde bulunulduğunu ifade ediyor. Aynı zamanda da sessiz kalması noktasında da talimat verildiğini söylüyor. Olcay Kılavuz, ‘Eğer bu suçsa gidip yatayım’ ifadesini de kullanıyor.”

“BAŞ SAĞLIĞI BİLE DİLEMEYİN”

“Ayşe Ateş’i de aramak istediğini söylüyor ama “Kendilerine baş sağlığı bile dilemeyin” diye talimat gittiğini söylüyor. Tolgahan Demirbaş’ın kendi evinde değil, evinin önünde gözaltına alındığını söylüyor. Polisler almaya geldiğinde ilk başta direndiğini, teslim etmek istemediğini ama Sinan Ateş cinayetiyle ilgili olduğunu öğrendikten sonra Demirbaş’ı polislere teslim ettiğini ifade ediyor. Sinan Ateş’in öldürülmesine ailesinin de üzüldüğünü ifade ediyor ve kendi ailesinin de 1Yazıktır, günahtır, neden öldürdüler? diye ağladığını söylüyor.”

Kaynak: istiklal.com.tr