Tayvan'da, soyadı Chang olan 23 yaşındaki genç, sigorta dolandırıcılığı amacıyla korkunç bir planı devreye soktu. Bacaklarını 10 saatten fazla süre kuru buz dolu bir kovaya sokarak donmalarına neden oldu. Hastaneye kaldırılan genç acil bir ameliyata alındı. Ancak dördüncü derece donma, kemik nekrozu ve sepsis kombinasyonu, her iki bacağında da ciddi hasara yol açtı. Chang'in bacakları bu sebeple kesildi.

Chang'ın bacakları ampute edildi, ancak sağlık görevlileri, yaralarının doğal donma sonucu olmadığını belirtti. Ayakkabı izleri olmaması ve yaraların simetrik oluşu, durumun şüpheli olduğunu gösterdi. Dolandırıcılık girişimi, acı dolu sonuçlar doğurdu ve adli soruşturma başlatıldı.

ARKADAŞ KURBANI OLDU

Yetkililer, Chang’ın liseden arkadaşı olan ve kimliği sadece Liao olarak açıklanan bir kişinin onu sigorta dolandırıcılığı yapmaya ikna ettiğini tespit etti. Liao, kripto para ticaretinde zarar ettiği için Chang'ı yaklaşık 800 bin dolar ödemeyi zorunlu kılan bir senet imzalaması için kandırdı. İddialara göre, Liao, Chang'a 'Gangsterler peşimde' dedi. İkili, ameliyattan bir ay sonra bir sigorta şirketinden 7 bin 200 dolar para almayı başardı. Diğer dört şirket, poliçe satın alma ile tazminat talebi tarihlerinin yakınlığından kaynaklanan şüpheler nedeniyle ödemeyi reddetti ve durumu yetkililere bildirdi.

Polis, Chang ve Liao hakkında soruşturma başlatarak Chang'ın evine baskın düzenledi. Baskında plastik kova, sigorta belgeleri, beyaz polistiren bir kuru buz kutusu, sekiz cep telefonu ve bir tablet bilgisayar ele geçirildi. Chang'ın birkaç gün önce yüksek meblağlı sigorta poliçeleri satın aldığı tespit edildi. İkili, scooter ile Taipei'de dolaştıklarını ve Chang’ın geç saatlerde donma tehlikesi geçirdiğini iddia etti. Ancak savcılar yaptıkları açıklamada:

"Tayvan subtropikal bir bölge olduğundan, doğal iklim koşulları nedeniyle ampütasyon gerektiren ciddi donma vakaları görülmemektedir." şeklinde ifade de bulundu.

Ayrıca, aynı tarihte Chang ve Liao’nun kuru buz satın almak için Taipei Şehri'nin Sanchong bölgesinde scooter kullandıkları ortaya çıktı. Liao ve Chang, dolandırıcılık, ağır yaralamaya yardım ve yataklıktan suçlu bulunarak 17 Ocak'ta tutuklandı.

Editör: Gaye SARI