Avustralya'nın Holbrook kentinde bulunan Southern Cryonics şirketi, 80'li yaşlarındaki bir adamı başarılı bir şekilde dondurduklarını açıkladı.

Şirketin sahibi Philip Rhoades, işlemin oldukça stresli olduğunu ve bir dizi prosedürün titizlikle uygulanması gerektiğini belirtti. Düzgün hazırlanılmaması durumunda ciddi sorunlar yaşanabileceğini vurguladı.

12 Mayıs'ta hayatını kaybeden fakat ismi açıklanmayan 80'li yaşlardaki adamın 'dondurma' işlemine, ölümünden hemen sonra başlandığı ifade edildi.

DONDURMA İŞLEMİ NASIL YAPILDI?

Yaşlı adamın cansız bedeni, hastanenin soğuk odasına taşındı, buzla paketlendi ve Cenaze İşleri Müdürlüğü'ne götürüldü. Uzmanlar, adamın vücudundaki hücreleri korumak için özel bir sıvı pompaladılar. Daha sonra, vücut kuru buzla kaplandı ve sıcaklığı eksi 80 santigrat dereceye kadar düşürüldü. Bu işlemlerin ardından adamın cansız bedeni, Southern Cryonics'in Holbrook tesisine getirilerek özel bir tanka yerleştirildi ve sıcaklığı eksi 200 santigrat dereceye kadar düşürüldü.

160 BİN DOLAR 

Bu süreç, kişinin gelecekte hayata döndürülme olasılığını artırmak amacıyla gerçekleştirildiği belirtiliyor. Southern Cryonics, bu hizmet için ilk müşterisinden yaklaşık 160 bin Dolar ücret aldı.

Kaynak: istiklal.com.tr