Taksim Meydanı'nda 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Tüm Eğitim Çalışanları Sendikası (TEÇ-SEN) üyesi bir grup Cumhuriyet Anıtı'na çelenk sundu.

Grup adına açıklama yapan TEÇ-SEN Marmara Basın Sözcüsü Yakup Deribaş, devlet memurlarının ortalama maaşının yoksulluk sınırının altında kaldığını belirtti. Memurların sorunlarını maddeler halinde sıralayan Deribaş, "Emekçinin ayrıştırılmadığı, alın terinin kutsal sayıldığı, kadının toplumda ve çalışma hayatında eşit hale geldiği, grevli ve gerçek toplu sözleşmeli kamu çalışanlarının olduğu bir 1 Mayıs'lar için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz." dedi.

Kamu Çalışanları Hak Sendikaları Konfederasyonu (HAKSEN) üyesi bir grup da anıta çelenk bıraktı. HAKSEN Genel Başkanı Ayhan Çivi, yaptığı açıklamada, mobbinge dikkat çekti. Grup, açıklamanın ardından Kazancı Yokuşu'nda 1 Mayıs 1977'de hayatını kaybedenlerin anısına karanfil bıraktı.

Hemşireler ve Tüm Sağlık Profesyonelleri Sendikası (HEP-SEN) Genel Başkanı Yunus Şimşek ve beraberindeki grup, Türkiye'nin her ilini temsil eden pankartla Taksim Cumhuriyet Anıtı'na geldi. "Sağlıkta şiddet istemiyoruz" sloganı atan grup, sağlık çalışanlarının taleplerini dile getirdi.

Huzur Sağlık ve Sosyal Hizmetler İşçileri Sendikası Genel Başkanı Şeref Buldum da Cumhuriyet Anıtı'na karanfil bırakarak 1 Mayıs'ı kutladı.

Güney Kore, Portekiz, İtalya, Fransa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Yunanistan'dan gelen bazı sağlık sendikalarının temsilcileri de Taksim'de birer açıklama yaparak, işçilere destek verdi ve Cumhuriyet Anıtı'na çelenk bıraktı.

Kaynak: AA