31 Mart'ta yapılacak yerel seçimlere ilişkin süreç devam ediyor. Seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi parti sayısı Yüksek Seçim Kurulu tarafından 36 olarak belirlenmişti. Ancak, Yenilik Partisi ile Genç Parti'nin seçimlere katılmayacağını YSK'ye bildirmesi üzerine bu sayı 34'e düşürüldü. Siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim takvimine göre 20 Şubat'ta il ve ilçe seçim kurullarına adaylık listelerini teslim etmişti.

Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri ise 27 Ocak'ta YSK Başkanlığında yapılan kura çekimi ile belirlenmişti.

Bugün itibarıyla, vatandaşların oy kullanacağı yerleri belirleyen seçmen bilgi kağıtlarının döküm ve dağıtımına başlanacak. Seçmenler, sadece kayıtlı oldukları sandıklarda oy kullanabilecekler ve 31 Mart günü oy kullanmaya giderken seçmen bilgi kağıtlarını yanlarında bulundurmaları zorunlu olmayacak.

Seçmenler, oy kullanacakları yerleri öğrenmek için YSK'nin internet sitesi, e-Devlet kapısı, YSK'nin seçmen sorgulama mobil uygulaması veya 444 9 975 numaralı YSK Çağrı Merkezi'ni kullanabilecekler. Ancak YSK tarafından yapılan uyarıda, seçmen kaydı sorgulama işlemlerinin sadece belirtilen kanallar aracılığıyla yapılabileceği vurgulanarak, dış kaynaklardan gelen e-posta, çağrı veya mesajlara itibar edilmemesi istendi.