İsrail devlet televizyonu KAN’ın haberine göre, Şas yetkilileri, İsrail meclisinde "Haham Yasası" taslağının geri çekilmesinin ardından Başbakan Netanyahu liderliğindeki Likud Partisi'ne yönelik sert eleştirilerde bulundu. Haberde, Şas Partisi'nin İsrail hükümetinin dağılmasının an meselesi olduğu uyarısında bulunduğu ve yasa taslağının geri çekilmesine karşılık olarak atılacak adımları değerlendirdiği belirtildi.

Başbakan Netanyahu ile Şas’ın lideri Haham Aryeh Deri arasında dün akşam "zor" bir telefon görüşmesi gerçekleştirildiği bildirildi. Görüşmede Deri, Netanyahu'yu koalisyonun kontrolünü kaybetmekle ve hükümetinin Haredi halkı (Ultra Ortodoks Yahudiler) için zararlı olmaya başladığını belirterek suçladı. Netanyahu, Haham Yasası taslağını mecliste ilk okumada oylamadan önce, lehine çoğunluk sağlanamaması nedeniyle gündemden geri çekmişti.

Tasarı, kentlerdeki hahamları atama yetkisinin yerel makamlardan Şas Partisi'nden Michael Malchieli'nin bakanlığını yürüttüğü Din Hizmetleri Bakanlığı’na devredilmesini öngörüyordu. Ancak, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir başkanlığındaki aşırı sağcı Yahudi Gücü Partisi ve Likud Partisi bu yasa tasarısına karşı çıkıyor.

Kaynak: AA