Sandık görevlisi başvurusu ve ücreti 31 Mart seçilerinde sandık başında görevli olmak isteyen kişiler tarafından merak ediliyor. Bundan dolayı sandık görevlisi başvuru şartları için seçim kurullarının duyuruları sıkı bir şekilde takip ediliyor. Peki Sandık görevlisi ücreti 2024 ne kadar? Sandık görevlisi başvurusu 2024 başladı mı?” İşte araştırılan soruların yanıtları…

Sandık görevlisi ne kadar alıyor. Sandık görevlisi ücreti ne kadar. YSK sandık  görevlisi sorgulama. Sandık görevlisinin görevleri nedir.

SANDIK GÖREVLİSİ ÜCRETİ 2024 NE KADAR?

Sandık görevlilerinin alacağı ücretler birbirinden farklıdır. Sandık başkanı ve sandık memurunun ücretleri arasında yaklaşık 900 TL'lik fark bulunmaktadır. Bu fark, sandık başkanının seçimin başlamasından sonuna kadar sorumluluğun büyük kısmını üstlenmesinden kaynaklandığı düşünülüyor. İşte sandık görevlilerinin sırasıyla alacakları ücretler;

-          Sandık kurulu başkanı; 2947 TL

-          Memur üye; 2088 TL

-          Bina sorumlusu; 2936 TL

SANDIK GÖREVLİSİ GİTMEZSE NE OLUR?

Sandık kurulu başkanının göreve gelmemesi gibi bir durumda, kamu görevlileri arasından belirlenen üye, bu üyenin de bulunmaması halinde en yaşlı üye kurula başkanlık eder.

SANDIK GÖREVLİSİ BAŞVURUSU 2024 BAŞLADI MI?

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri sandık görevlisi başvuruları hala başlamadı. Başvuruların Yüksek Seçim Kurulu (YSK) duyurusu ile başlaması bekleniyor. Başvurular başladığı zaman haberimizde yer vereceğiz.

31 MART 2024 SANDIK GÖREVLİSİ BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

Seçimde sandık başında görev almak isteyenler, sandık görevlisi başvuru şartları için seçim kurullarının duyurularını takip etmelidir.

Sandık görevlisi olmak için genel olarak şu şartlar aranmaktadır:

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak gerekir,

-18 yaşını doldurmuş olmuş olmak gerekir,

-Herhangi bir siyasi parti üyeliğine sahip olmamak

-Herhangi bir suçtan hüküm giymemiş olmak

Başvuru yapan kişiler için seçim kurulu tarafından belirlenen eğitim programlarına katılmaları zorunlu olabilir. Eğitimin ardından sandık görevlisi olarak atama işlemlerinin yapılması beklenmektedir.

İdare amirleri, zabıta amir ve memurları, Askeri Ceza Kanunu'nun 3. maddesinde yazılı (sivil memurlar dâhil) askeri şahıslar, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri ve adaylar sandık kurullarına seçilemezler.

CHP 7 ilde sandık görevlisi bulunduramayacak CHP 7 ilde sandık görevlisi bulunduramayacak

Türkiye pazar günü sandığa gidiyor... Yerel seçim için son hazırlıklar Türkiye pazar günü sandığa gidiyor... Yerel seçim için son hazırlıklar

Kaynak: İstiklal Gazetesi