Dolandırıcılar her geçen gün yeni yöntemler geliştiriyor. Uyanıkların yeni oyunu ‘HGS borcu’ içeren sahte mesajlar oldu. Siber dolandırıcılar son aylarda gönderdikleri sahte avukat ismi kullanarak HGS borcu bahanesiyle SMS göndermeye başladı. 

Ilk1

Kullanıcılar, cep telefonlarına gönderilen ‘Sayın abonemiz HGS borcunuz bulunmaktadır. İcta takibinin başlatılmamaı için linke tıklayarak ödeme yapabilirsiniz’ mesajlarıyla tuzağa çekiliyor.

Hg1

VATANDAŞLARI TUZAĞA ÇEKEN MESAJLAR

Gönderilen SMS'lerde, kişilere ödenmemiş borçları olduğu belirtilerek, mesajda bulunan linke tıklamaları isteniyor. Bu yöntemle, kullanıcıların dikkatini çekip onları dolandırıcıların hazırladığı sahte sayfalara yönlendirmeyi hedefliyorlar. Gönderilen linke tıkladığınızda ilk aşamda kullanıcıların sadece T.C kimlik numarası bilgileri kabul ediliyor. 

Hg2

SAHTE WEB SAYFASINA YÖNLENDİRME YAPIYOR

Linke tıklayan kullanıcılar, HGS Borç Ödeme adlı sahte bir sayfaya yönlendiriliyor. Bu sahte sayfada, yalnızca doğru T.C. kimlik numaraları kabul ediliyor. Kurumun resmi sayfasına benzeyen bu sahte sayfayı fark etmeyen mağdurlar, kimlik bilgileri ve ödeme yapmak için kullandıkları kredi kartı bilgilerini girdiklerinde dolandırılıyorlar.

Hg3

SAHTE PLAKAYI BİLE KABUL EDİYOR

PTT kanalı ile ödeme yaptığını sanan vatandaşlar kimlik bilgilerini girerek borcunu ödediğini sanıyor. Amaçları vatandaşın parasını bilgilerini çalmak olan dolandırıcıların yönlendirme yaptığı sahte sayfada rastgele bir plaka yazıldığında bile mağdurların bilgileri kabul ediliyor. 

Hg4

HEM PARASI HEM KART BİLGİLERİ GİDİYOR

Son kısımda kart bilgilerinin girilmesiyle siber dolandırıcılar hedefine ulaşmış oluyor. Bilgilerini dolandırıcılara veren kişi hem olmayan borcunu ödediğini sanıyor hem de kart bilgilerini kendi eliyle dolandırıcılara veriyor.

VATANDAŞLARIN DİKKATLİ OLMASI GEREKİYOR

Bu tür dolandırıcılıklardan korunmak için vatandaşların dikkatli olması ve gelen SMS'lerdeki linklere tıklamamaları gerekiyor. Resmi kurumlarla iletişime geçerek borç durumlarını kontrol etmeleri ve kişisel bilgilerini paylaşmamaları önem arz ediyor.

Kaynak: istiklal.com.tr