Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a istifasını sunduğu yönündeki iddialar çığ halinde büyüyor. Bu iddiaların yankıları devam ederken Cuma namazı çıkışı konuya dair soruların yöneltildiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın verdiği yanıt istifa iddialarını güçlendirdi. Peki “Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa mı etti? Yeni Sağlık Bakanı kim olacak?” İşte bu konuya dair araştırılan soruların yanıtları…

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA İSTİFA MI ETTİ? YENİ SAĞLIK BAKANI KİM OLACAK?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan'a istifasını verdiği yönündeki iddialar gündemde yer alıyor. Bu iddiaların yankıları devam ederken Cuma namazı çıkışı konuya ilişkin soruların yöneltildiği Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sadece, "Hayırlı olur inşallah" demekle yetindi. Bakan Koca'nın bu sözlerinin ardından da istifa iddiaları bir hayli güçlendi. 

Türkiye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Cumhurbaşkanı Erdoğan'a istifasını sunduğuna dair de iddialar belirtiğine göre Ankara'nın siyasi koridorlarında konuşuluyor.

Patlak veren bu konuyla ilgili İsmail Saymaz'a bir değerlendirmede bulunan Bakan Koca, "Hayatın her hali olabilir, biliyorsunuz. Önemli olan, millete ve devlete hizmet etmek. Her pozisyonda" diyerek iddiaları yalanlamadı.

Ayrıca Habertürk gazetesinde yer alan iddiaya göre ise, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa ettiği ve yerine Doç. Dr. Şuayip Birincinin yeni Sağlık Bakanı olacağı belirtildi.

ŞUAYİP BİRİNCİ KİMDİR?

Yeni Sağlık Bakanı olacağı iddia edilen Doç. Dr. Şuayip Birinci, 1973 yılında Rize’de dünyaya geldi. Birinci, ilk ve orta öğrenimini Rize ve Trabzon’da, üniversite eğitimini, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi.

Daha sonra da “Liderlik ve Küresel Girişimcilik” te yüksek lisans, “Sağlık Kurumları Yönetimi” alanında yüksek lisans ve doktora yaptı.

Birinci, 1998 yılında meslek hayatına başladı. Rize ve İstanbul’da çeşitli kamu kurumlarında hekimlik yaptı. 2005-2009 yılları arasında Ümraniye EA Hastanesi’nde Başhekim Yardımcılığı, 2009-2012 yılları arasında İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde Müdür Yardımcılığı ve 2012-2014 yılları arasında da TKHK İstanbul Anadolu Kuzey Bölgesi’nde Genel Sekreterlik görevlerinde bulundu.

Sağlık Bakanlığı Merkez Teşkilatı’nda, müsteşar yardımcılığı (2014-2018) ve Ağustos 2018 yılında da Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcılığı görevine atandı ve halen görevine devam ediyor.

Kaynak: istiklal.com.tr