Bortnikov, Rusya Başsavcılığının genişletilmiş toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Moskova’daki terör saldırısının arkasında ABD, İngiltere ve Ukrayna'nın olabileceğini düşündüklerini belirtti. Bu bilginin ellerindeki bazı delillere dayandığını ifade etti.

Moskova’daki terör saldırısını yapanların Ukrayna'ya gitmeyi planladığını bildiren Bortnikov, bu kişilerin Ukrayna'da beklenildiğini aktardı. Saldırganların Ukrayna'da "kahraman" olarak karşılanmak istediklerini söyledi.

Bortnikov, Ukrayna'nın Rusya'ya karşı sabotaj ve terör eylemleri düzenlediğini iddia ederek, Ukrayna'nın Orta Doğu'da militanları eğittiğini ve Rusya'ya karşı çeşitli milletlerden savaşanları desteklediğini öne sürdü.

Ayrıca, Bortnikov, ABD'nin Rusya'ya yönelik olası bir terör saldırısı hakkında bilgi aktardığını belirtti ancak bu bilgilerin genel nitelikte olduğunu ifade etti.

Bortnikov, Rusya'nın Moskova’daki terör saldırısına karşılık vereceğini ve saldırıyla ilgili olan herkesin bulunup cezalandırılacağını vurguladı. Rusya'da terör tehdidinin devam ettiğini ve Ukrayna Güvenlik Servisi'nin terör saldırılarının önlenmesine devam ettiğini söyledi.

22 Mart akşamı Moskova'daki "Crocus City Hall" adlı konser salonuna silahlı kişilerce yapılan terör saldırısında 139 kişi hayatını kaybetmiş ve 100'den fazla kişi yaralanmıştı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı düzenleyen 11 kişinin yakalandığını bildirmişti.

Editör: Ali Özgür UZUN