Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Nükleer caydırıcılık konusunda ek adımlar atmayı göz ardı etmiyoruz. Amerikan füzeleri, nükleer kuvvetlerimizin idari konumlarını ve yerlerini tehdit edebilir. ABD ve NATO'nun Ukrayna'da durmayacağını söylüyorlar," dedi.

Rus Bakan, "Şu anda yürütülen stratejik olmayan nükleer silahların kullanımına ilişkin Rusya-Belarus askeri işbirliği, düşmanlarımızın aklını başına getirecektir," şeklinde konuştu.

Lavrov, Amerikan füzelerinin konuşlandırılmasının sadece Moskova için değil, Pekin için de bir sorun olduğunu vurgulayarak, Çin ve Rusya'nın Washington'ın sorumsuz davranışlarına karşı koymak için iş birliğini yoğunlaştırma konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Ayrıca Lavrov, teorik olarak Ukrayna'da siyasi çözümün "hızlandırılabileceğini" ancak bunun "Batı'nın silah tedarikini kesmesi ve Kiev'den gelen düşmanlıkların sona ermesi" şartına bağlı olduğunu belirtti.

Lavrov, Çin'in Rusya ve Ukrayna arasında bir barış konferansı düzenleyebileceğini söyledi. Böyle bir konferansın Pekin'in Ukrayna krizini çözme çabalarının bir parçası olacağını ifade etti.

Kaynak: istiklal.com.tr