Dün akşam saatlerinde Moskova'nın ‘Crocus City Hall’ adlı konser salonuna terör saldırısı düzenlendi.

Kimliği belirsiz kişiler Krasnogorsk'taki Crocus City konser salonuna girerek ateş etmeye başladı. ‘Piknik’ grubunun konserinin olduğu salonda düzenlenen saldırı sonucunda, ilk belirlemelere göre şu anda 60 ölü ve 145'den fazla yaralının olduğu bildirildi. Moskova Bölgesi Sağlık Bakanlığı’nın sabah yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin arasında 3 çocuğun bulunduğu aktarıldı.

Pek çok ülkeden terör saldırısı ile ilgili olarak taziye mesajları yayımlandı.

Moskova Valisi Vorobyov, Moskova saatiyle sabah 10'da saldırıda hayatını kaybedenlerden kimlikleri tespit edilenlerin bir listesinin yayımlanacağını ifade etti. Vorobyov, bölgede bulunan Kubik adlı bir iş merkezinde, yaralıların ve hayatını kaybedenlerin yakınlarının gerekli tüm bilgileri alabilecekleri bir yardım merkezinin faaliyet geçeceğini de dile getirdi.

Moskova’da insanlar, kan ihtiyacı olabileceği düşüncesi ile sağlık merkezlerinin önünde kuyruklar oluştururken ülke çapında ölenlerin anısına saygı maksadıyla saygı duruşunda bulunuldu.

3671761 029B2Eabecf5Fb8C13B18582244F39B7

SALDIRIYA KARIŞAN 11 KİŞİ YAKALANDI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Başkanı Aleksandr Bortnikov, Crocus City Hall'deki saldırıya doğrudan katılan 4 kişi dahil toplamda 11 kişinin yakalandığını Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e bildirdi.

FSB, teröristlerin Ukrayna sınırına kaçarken yakalandığını ve Ukrayna tarafıyla irtibat halinde olduğunu öne sürdü.

R Y T R

Baza isimli Telegram kanalı ise, DEAŞ'In üstlendiği terör saldırısını gerçekleştirdiği iddia edilen şahısların fotoğraflarını paylaştı.

Tacikistan vatandaşı olduğu belirtilen isimler, Nasridinov Makhmadrasul (37), Ismonov Rivozhidin (51), Safolzoda Shokhinjonn (21) ve Nazarov Rustam (29) olarak açıklandı.

MOSKOVA'DAKİ TERÖR SALDIRISINDA HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI 143'E YÜKSELDİ

Rusya Sağlık Bakanlığı, 3’ü çocuk 143 kişinin hayatını kaybettiğini, 146 kişinin tedavisinin ise hastanede sürdüğünü duyurdu.

Açıklamada, can kaybının artabileceği ifade edilirken, ilk verilere göre ölüm nedenlerinin ateşli silah yaralanmaları ve zehirlenme olduğu kaydedildi.

3671761 36D709Dac8044B5F4413E9143Ddbbdd2

TÜM ETKİNLİKLER İPTAL

Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise, DEAŞ’ın üstlendiği saldırının ardından Moskova'da ve ülkenin diğer birçok bölgesinde 2 gün boyunca tüm etkinliklerin iptal edildiğini duyurdu.

SALDIRIDA ÇIKAN YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ

Konser alanın giren saldırganların yanıcı maddeyle binayı ateşe vermesinin ardından yangın çıktı. Crocus Belediye Binası'ndaki 12 bin 900 metrekarelik alanı kaplayan ve binanın çatı kısmının da çökmesine neden olan yangın 01.00 sıralarında kontrol altına alındı. Moskova Bölgesi Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, yangın söndürme çalışmalarına 477 kişinin katıldığı aktarıldı.

INTERPOL: TERÖR SALDIRISININ SORUŞTURULMASINA YARDIMCI OLMAYA HAZIRIZ

Interpol Genel Sekreteri Jurgen Stock, Moskova'da meydana gelen terör saldırısını şiddetle kınayarak ve sosyal paylaşım ağı X üzerinden yaptığı açıklamada örgütün Rus makamları tarafından yürütülen soruşturmaya destek vermeye hazır olduğunu belirtti.

Söz konusu mesajda, "Masum sivillere yönelik korkunç bir eylem olan saldırıyı şiddetle kınıyorum. Düşüncelerimiz kurbanlar, aileleri ve dostlarıyla birlikte. Interpol, Rus makamları tarafından yürütülmekte olan soruşturmaya destek vermeye hazırdır" cümlelerine yer verildi.

640Zsx360

MEDVEDEV: TERÖRİSTLER YALNIZCA MİSİLLEME AMAÇLI TERÖRDEN ANLARLAR

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, saldırıya ilişkin, "Teröristler yalnızca misilleme amaçlı terörden anlarlar. Şiddete güçle karşılık verilmediği, teröristlerin toplu infazları ve ailelerine yönelik baskılara ölümlerle karşılık verilmediği sürece hiçbir mahkeme ve soruşturmanın faydası olmayacaktır." dedi.

Medvedev, "Bunların Kiev rejiminin teröristleri olduğu tespit edilirse onlara ve ideolojik ilham verenlere karşı başka türlü davranmak imkansızdır. Hepsi terörist olarak bulunup acımasızca yok edilmelidir. Böyle vahşeti gerçekleştiren devletin yetkilileri de dahil. Ölüme ölüm." ifadelerini kullandı.

3671761 F277B1630Ef6606731E70F539568Ee6B

DÜNYADAN TEPKİLER

Ukrayna

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya'nın başkenti Moskova'da Crocus City Hall adlı konser salonuna düzenlenen terör saldırısıyla ilgilerinin bulunduğuna ilişkin suçlamaları reddettiklerini bildirdi.

ABD

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, Moskova'da gerçekleşen silahlı saldırıyı "korkunç" olarak nitelendirerek, "Şu anda bu saldırıya Ukrayna'nın ya da Ukraynalıların dahli olduğuna ilişkin bir emare yok" dedi.

Türkiye

Türkiye, Rusya'nın başkenti Moskova'da konser salonuna düzenlenen terör saldırısını kınadı. Dışişleri Bakanı Fidan, Rus mevkidaşı Lavrov ile telefonda görüşerek başsağlığı diledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada "Masum sivilleri hedef alan bu menfur terör saldırısını şiddetle kınıyoruz. Rus halkına ve Rusya hükümetine en derin taziyelerimizi sunuyoruz" ifadeleri kullanıldı

Avrupa Birliği

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano​​​​​​​, X hesabından yaptığı açıklamada, AB'nin saldırı haberi karşısında "şoke olduğunu ve dehşete düştüğünü" bildirdi. Stano, "AB sivillere yönelik her saldırıyı kınıyor. Düşüncelerimiz Rusya'da saldırıdan etkilenen tüm vatandaşlarla beraber" ifadesini kullandı.

İsrail

İsrail Dışişleri Bakanı Yisrael Katz, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı paylaşımda, Moskova'da yaşanan "trajik" olaylardan dolayı üzüntülü olduğunu bildirdi. Katz, "Kalplerimiz kurbanların aileleri ve etkilenen herkesle birlikte. Böyle anlar bize yaşamın kırılganlığını ve hepimizi birbirine bağlayan ortak insanlığı hatırlatıyor" ifadelerini kullandı.

Sırbistan

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ABD ve İngiltere'nin Rusya'nın başkenti Moskova'daki konser salonundaki silahlı saldırıyı önceden bildiğini söyledi. Vucic "7 Mart'ta ABD'nin (Moskova) Büyükelçiliği, vatandaşlarına alışveriş merkezlerine gitmemeleri çağrısında bulununca İngilizler ve diğerleri de aynısını yaptı. Yani bu, onların özel servislerinin bazı konuşmaları dinlediği, bilgi aldığı ve bunun olacağını bildikleri anlamına geliyor" diye konuştu.

Hamas

Hamas'ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, "Moskova'da sivilleri hedef alan, onlarca ölü ve yaralıya yol açan terör saldırısını şiddetle kınıyoruz" ifadelerine yer verildi. Rusya yönetimine ve halkına "en içten başsağlığı dilekleri" iletilen açıklamada, yaralılar için de acil şifa temennisinde bulunuldu.

Japonya

Japonya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kobayaşi Maki, yaptığı açıklamada, "Moskova'nın Krasnogorsk kentindeki bir ticari yerleşkede meydana gelen ve çok sayıda can kaybıyla sonuçlanan silahlı saldırı olayını Japonya şiddetle kınıyor" ifadesini kullandı. Kobayaşi, ülkesinin, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten başsağlığı dileklerini ilettiğini kaydetti.

Hindistan

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, sosyal medya platformu X'ten, Moskova'daki terör saldırısına ilişkin taziye mesajı paylaştı. Modi, "korkunç" saldırıyı şiddetle kınayarak, Hindistan'ın Rusya ve Rus halkıyla dayanışma içinde olduğunu bildirdi.

Kanada

Kanada Dışişleri Bakanlığının X hesabından yapılan paylaşımda ise "menfur saldırının" kınandığı ifade edildi. Moskova'dan gelen görüntüler nedeniyle "dehşet içinde" olunduğu belirtilen paylaşımda, saldırıda yaralananların hızlıca iyileşmeleri dileğinde bulunuldu.

ABD'den Moskova'daki kanlı saldırı sonrası ilk sözler! ABD'den Moskova'daki kanlı saldırı sonrası ilk sözler!

Ukrayna, Moskova'daki saldırı sonrası sessizliğini bozdu! Ukrayna, Moskova'daki saldırı sonrası sessizliğini bozdu!

Moskova saldırısını DEAŞ üstlendi! Moskova saldırısını DEAŞ üstlendi!

Rusya'daki teröristlerin kimlikleri belli oldu! 4'ü de o ülke vatandaşı çıktı Rusya'daki teröristlerin kimlikleri belli oldu! 4'ü de o ülke vatandaşı çıktı

Editör: Hasan DEMİRCİ