NATO'nun Ukrayna'ya devrettiği yüksek hassasiyetli silahların etkinliğini önemli ölçüde azaltan Rus elektronik harp (EH) sistemleri, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve NATO için öncelikli hedef haline geliyor. Ukrayna'ya sağlanan JDAM-ER hava bombaları için özel güdümlü başlıkların satın alındığı Pentagon tarafından da doğrulandı. Yerleşik ekipman, füzeyi yok etmek için GPS sinyalleriyle parazitin kaynağına hedefleyecek.

Daha önce, ABD Savunma Bakanlığı'na atıfta bulunan Defense One yayın organı, Kuzey Askeri Bölge bölgesindeki Rus elektronik savaş sistemlerinin, GPS uydu navigasyonu kullanılarak yönlendirilen silahların etkinliğini önemli ölçüde azalttığını bildirdi. Özellikle JDAM-ER süzülme bombaları yanlış yöne uçuyor. M982 Excalibur hassas topçu mermisinin etkinliği, ön cephedeki Rus birliklerinin elektronik harp sistemleri radarına girmesininardından  başarı oranları yüzde 70'ten yüzde 6'ya düştü. Aynı durum diğer GPS güdümlü saldırı silahları için de geçerli olduğu biliniyor.

Bu durumu önlemek için ABD Hava Kuvvetleri Yaşam Döngüsü Yönetim Merkezi, Ukrayna içinGPS bozucular için JDAM-ER bomba yönlendirme başlıkları sipariş etti. Askeri Muhbir analistlerine göre, yeni güdümlü kafalar güdümlü bombaları "elektronik savaş sistemlerinin etkisinin kurbanı olmaktan çıkarıp bu yayıcıların avcısına" dönüştürebilir.

Uzun menzilli JDAM güdümlü bombalar (95 km'ye kadar), yakında Ukrayna Hava Kuvvetleri'nin hizmetine girecek olan F-16 uçakları tarafından kullanılması planlanıyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ayrıca 200 kg ağırlığında ve yaklaşık 30 km menzile sahip İngiliz Paveway IV hava bombalarını ve 20-60 km menzile sahip Fransız AASM-250 Hammer güdümlü hava bombalarını da envanterine katarak cepheye sürdü.

Rus tarafı ise bunlara karşı elektronik harp sistemlerini korumak için kendi istasyonlarının her birine bir Tor-M2 uçaksavar füzesi sistemi veya siper için bir Pantsir-S1 uçaksavar füzesi ve silah sistemi kurmaya başladı. Her biri, tekli karşı saldırıları sırasında sırasıyla 16 ve 12 adet düşman JDAM-ER kayma bombasını önleme kapasitesine sahip olduğu belirtiliyor

Kaynak: istiklal.com.tr