RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "SUBÜ Konuşmaları" etkinliğinde öğrencilere kurumun işleyişi ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. Şahin, Türkiye'nin iletişim alanındaki mevzuatının Avrupa ülkelerinden ve ABD, Fransa, Almanya gibi ülkelerden çok daha ileri olduğunu vurguladı. Ancak, sosyal medyanın ceza veren bir kurumu sevmediğini belirterek, RTÜK'ün bu nedenle sevilmeyen bir kurum olduğunu ifade etti.

Şahin, cezai işlemlerin demokratik bir ortamda alındığını ve kararların idari yargı tarafından verildiğini dile getirdi. Ayrıca, ana haber bültenlerindeki şiddet içerikli haberlerin artışına dikkat çekerek, bu tür haberlere yönelik yeni bir uygulama başlatacaklarını duyurdu. Haberlerin saatine göre +18 veya +13 gibi işaretler konulacağını belirterek, bu uygulamanın yakın zamanda başlayacağını açıkladı.

Gündüz kuşağı programlarıyla ilgili olarak Şahin, bu programların en çok sorun yaşanan bir alan olduğunu ifade etti. Özellikle, bu programların izleyici tarafından reyting aldığını ve para kazandırdığını belirtti. Ancak, bu programların içeriğinin genellikle sorunlu olduğunu ve RTÜK'ün bu konuda çok sayıda ceza verdiğini dile getirdi. Şahin, artık bu programları kaldırabilecek durumda olduklarını ve ya yapımcıların kendilerine gelmesi gerektiğini ya da RTÜK'ün gereğini yapacağını ifade etti. Dizilerle ilgili olarak ise, zaten gerekli cezaların uygulandığını ve bu konuda daha fazla bir sorun olmadığını söyledi.

Kaynak: AA