Ramazan Bayramı tatili hem çalışanlara hem de öğrencilere ilaç gibi gelecek. Bayram tatilini fırsat bilip bir yerlere kaçmak isteyenler, 2024 Ramazan Bayramı tatilinin ne zaman başladığını araştırıyor. “Ramazan Bayramı kaç gün 2024? Resmi tatil ne zaman? Resmi tatil ne zaman başlıyor? 8 Nisan resmi tatil mi?” İşte merak edilen soruların yanıtları…

Otogar ve havalimanlarında bayram tatili yoğunluğu - Son Dakika Haberleri

BAYRAM TATİLİ NE ZAMAN, KAÇ GÜN?

Ramazan Bayramı tatili kamu çalışanlarına 9 gün olduğu geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bayram tarihleri dışında kalan bir buçuk günlük sürede kamu çalışanları idari izinli sayılacaklar. Bu şekilde 5 Nisan Cuma mesai bitimiyle başlayan bayram tatili 15 Nisan Pazartesi günü son bulacak.

8 NİSAN RESMİ TATİL Mİ?

Ramazan Bayramı tatilinin uzatıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sözlerimi bitirmeden önce kamu çalışanlarımızın 10 Nisan 2024 tarihinde başlayacak Ramazan Bayramı öncesindeki bir buçuk günlük sürede idari izinli sayılacakları kararımızı kamuoyumuzla paylaşmak istiyorum.

Salı günkü yarım günü ve Pazartesi gününü bayram tatiline ekleyerek kamu çalışanlarımıza 9 günlük rahatça değerlendirebilecekleri bir vakit verdik. Genel olarak özel sektörümüzün de böyle]yaklaşıma sahip olduğunu biliyoruz. Ramazan Bayramı'nızı şimdiden tebrik ediyor ve bir buçuk günlük idari izin kararımızın hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi bir kez daha sevgiyle saygıyla selamlıyorum” demişti.

AREFE GÜNÜ RESMİ TATİL Mİ? 2024 RAMAZAN BAYRAMI TARİHİ!

Arefe günü bayramdan bir önceki güne denir. Yani Ramazan'ın da son gününü ifade etmektedir. Arefe günü yarım gün tatil sayılır. Resmi kamu ve kuruluşlarında çalışanlar öğleden sonra izinli kabul edilir.

AREFE GÜNÜ: 9 Nisan Salı

BAYRAMIN 1. GÜNÜ: 10 Nisan Çarşamba

BAYRAMIN 2. GÜNÜ: 11 Nisan Perşembe

BAYRAMIN 3. GÜNÜ: 12 Nisan Cuma

PAZARTESİ KARGOLAR, HASTANELER, BANKALAR AÇIK MI?

Bayram için verilen idari izin kamu çalışanlarını kapsıyor. Bu yüzden de özel sektör bankalar idari izin kapsamında bulunmuyor. Bankalar Borsa İstanbul'un çalışma prensibine ayak uydurduğu için direk Borsa İstanbul'un çalışma durumunu göz önünde bulunduruyor. Kısaca memurlar, devlet dairelerinde çalışanlar, belediye çalışanları, öğretmenler 8-9 Nisan 2024 tarihlerinde idari izinli sayılacaklar ve bu kişiler için tatil 9 gün olacak. Hastanelerin acil servisleri bayram boyunca açık olacak. Kargolar ise pazar günleri ve dini bayramlarda hizmet vermiyor. 

Kaynak: İstiklal Gazetesi