İstifa eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki'nin yerine gelen isim belli oldu. Görevden af talebi kabul edilen Mehmet Özhaseki'den boşalan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına, Cumhurbaşkanı kararı ile Murat Kurum atandı

Atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.  Atama, Anayasa'nın 104 ve 106'ncı maddeleri gereğince yapıldı.

Murat Kurum, 2018-2023 yılları arasında bakanlık yapmıştı. 2024 yerel seçimlerde ise AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı'na aday gösterilmişti. Seçim sürecinde birçok gafa imza atan Kurum, Ekrem İmamoğlu karşısında yarışı kaybetmişti. 

Murat Kurum, görevi bıraktığı 4 Haziran 2023 tarihinin ardından 394 gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla görevine geri döndü.

Mehmet Özhaseki görevinden istifa etti Mehmet Özhaseki görevinden istifa etti

YENİDEN ÇEVRE BAKANI OLAN KURUM'DAN İLK PAYLAŞIM

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın takdir ve tensipleriyle yeniden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak görevlendirilmiş bulunmaktayım.

Bizi bu şerefli göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı arz ediyorum.

Çabamız, gayretimiz, mücadelemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı hedeflerine ulaşmaktır. Bayrağı devralacağımız Sayın Mehmet Özhaseki bakanımız gibi biz de başta asrın felaketinin yaşandığı tüm şehirlerimiz olmak üzere 81 ilimizin her köşesinde çalışmaya, koşmaya devam edeceğiz.

Rabbim üstlendiğimiz bu kutlu görevde bizi aziz milletimize mahcup etmesin.

MURAK KURUM KİMDİR?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan kararla yeni Bakan olan Murat Kurum, 1976 yılında Ankara'da doğdu. 1999 yılında Selçuk Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Yüksek Okulu İnşaat Mühendisliği Bölümü'nden mezun oldu.

TOKİ'DE UZMAN OLARAK GÖREV ALDI

2005 yılına kadar çeşitli kurumlarda görev alan Kurum, 2005-2006 yılları arasında Ankara TOKİ Uygulama Daire Başkanlığı'nda uzman statüsünde yer aldı. 2006 yılından 2009 yılına kadar TOKİ İstanbul Uygulama Daire Başkanlığı'nda İstanbul-Avrupa Yakası Uygulama Şube Müdürlüğü görevini üstlenen Murat Kurum, 2009-2012 yıllarında da Toplu Konut İdaresi Başkanlığı'nda uzman olarak görev aldı.

2009 – 2018 yılları arasında T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı iştiraki Emlak Konut GYO AŞ Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu.

2018-2023 YILLARINDA BAKANLIK YAPTI

2018 – 2023 yılları arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk kabinesinde yer aldı.

14 Mayıs 2023 seçimlerinde AK Parti'den 28. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

Kurum, 2024 yılında Cumhur İttifakı'nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak gösterildi.

Ancak bu seçimin galibi mevcut başkan Ekrem İmamoğlu oldu.

Murat Kurum Ve Kemal Memisoglu Kabine De

Kaynak: istiklal.com.tr