Kendisini' cinsel terapist' olarak tanıtan ve bu konuda yöneltilen soruları cevapladığı videolarla ünlenen Buse Aydın'a Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu tarafından ceza verildi. Aydın'a sağlık alanında faaliyet gösterecek izin belgesi bulunmadığı, yönetmelikle tanımlanmamış 'cinsel terapist' unvanını kullandığı Kurul tarafından 550 bin 59 TL para cezası kesildi. 

550 BİN 59 TL PARA CEZASI

Canlı yayın ve paylaşımlarında cinsel sorunlara ilişkin sorulara yanıtlar veren ve zaman zaman verdiği sansosyanel cevaplarla gündem olan Buse Aydın'a Reklam Kurulu tarafından 550 bin 59 TL ceza kesildi.

Cezanın gerekçesi ise Buse Aydın'ın sağlık alanında faaliyet gösterecek yetkisi olmamasına rağmen kendisini "cinsel terapist" olarak tanıtması oldu.

REKLAM KURULU'NDAN AÇIKLAMA

Reklam Kurulu'ndan yapılan açıklamada Aydın'a ait Youtube'da 'Aydın Psikoloji', Instagram'da ise Psikolog Buse Aydın hesaplarına ilişkin yapılan incelemede "Üroloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları" gibi uzmanlık alanlarına giren tedavi ve hastalık durumlarına ilişkin konularda tanıtımlarda bulunulduğu tespit edildi.

çıklamada "Ancak hastalık ve tedavi durumlarına ilişkin sağlığı koruyucu ve geliştirici nitelikteki bilgilendirme ve tanıtımların ilgili mevzuat gereği sağlık kuruluşları tarafından ve konusunda yetkili sağlık meslek mensuplarınca verilmesi gerekirken sağlık alanında faaliyet göstermeye yetkili olmayan şahıs tarafından inceleme konusu tanıtımlarda tabip yetkisinde olan hususlara yönelik tanıtım yapılmasının ilgili mevzuata aykırılık teşkil ettiğinin" değerlendirildiği belirtildi.

SOSYAL MEDYADAN CEZAYA TEPKİ

Hakkında verilen ceza sonrası Buse Aydın, sosyal medya hesabından açıklamalarda bulundu.

Aydın'ın açıklamaları şu şekilde: "Herkese merhabalar arkadaşlar öncelikle psikolog olmamla ilgili problem yok. Bildiğiniz gibi ben hep 'cinsel terapist' olarak başlıyordum videolarıma ancak 'cinsel terapist' diye bir unvan olmadığı için cinsel danışman dememem gerekiyormuş. Birinci ceza nedeni bu.

İkinci ceza nedeni olarak vajinismus, erken boşalma gibi hastalık olarak kabul edilen videolar hekimlerin alanına girdiği için bu konular hakkında bilgi vermemem gerekiyormuş. Dolayısıyla videoları kaldırdık. Bu arada bu videolardan birçok kişi yararlanmış durumdaydı. Kanala gelen çok güzel mesajlar vardı.

"TÜRKİYE'DE HİÇBİR BAŞARI CEZASIZ KALMIYOR"

Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmıyor malumunuz. Problem yok içeriği değiştirdik komple. Yaptığım işte bir değişim olmadı sadece unvanı değiştirdik"

Kaynak: istiklal.com.tr