Şişecam'dan bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamada, Rekabet Kurulu'nun 2021 yılında gerçekleştirdiği ön araştırma kapsamında, Şişecam ve bağlı ortaklığı tarafından atık cam dönüşüm faaliyetlerine yönelik taahhütler sunulduğu ve bu taahhütlerin Kurul tarafından bağlayıcı hale getirildiği belirtildi.

Açıklamada, "Bu taahhütlerden doğan bildirim yükümlülüğünün yerine getirilip getirilmediği ve taahhütlere uygun davranılıp davranılmadığı hususuna yönelik olarak yapılan inceleme sonucunda, Kurul tarafından şirketimiz ve bağlı ortaklığı Şişecam Çevre Sistemleri A.Ş. hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 43. maddesinin dördüncü fıkrasının (b) bendi uyarınca soruşturma açılmasına karar verilmiştir" ifadelerine yer verildi.

SEKTÖRDE YANKI UYANDIRDI

Bu soruşturma, cam ve çevre sistemleri sektöründe büyük yankı uyandırdı. Şişecam gibi köklü ve büyük bir firmanın rekabet kurallarına aykırı davranışlarla suçlanması, sektördeki diğer oyuncular için de önemli bir uyarı niteliği taşıyor. Rekabetin korunması ve adil piyasa şartlarının sağlanması adına Rekabet Kurumu'nun bu tür soruşturmaları titizlikle yürütmesi büyük önem taşıyor.

Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları AŞ'de 1 Temmuz'dan itibaren Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Adnan Bali'nin üstlenmesine karar verilmişti.

Kaynak: İHA