ANDREA DE DOMENİCO: REFAH'TA İŞLEVSEL HASTANE KALMADI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) İşgal Altındaki Filistin Topraklarındaki İnsani İşler Koordinatörü Andrea de Domenico, Gazze'de durumun giderek kötüleştiğini belirtti. Domenico, Kudüs'teki çalışma ofisinden çevrim içi katıldığı basın toplantısında, Refah'ta artık işlevsel hastane kalmadığını ifade etti.

GAZZE'NİN ORTA BÖLGESİNDE HASTANE KURMA ÇABASI

Gazze'nin orta bölgesinde bir hastanenin yeniden kurulması için büyük çabalar sarf edildiğini belirten Domenico, sahra hastaneleri dışında Refah'ta artık işlevsel hastane bulunmadığını söyledi. Dünyanın dört bir yanından bölgeye sevk edilen sağlık ekiplerinin, yaralıları tedavi edecek yer bulamamasının yürek parçalayıcı olduğunu vurguladı.

İNSANİ OPERASYONLARIN SINIRLARI

Domenico, Gazze'deki insani operasyonların işe yarayıp yaramadığı konusunda ciddi soru işaretleri olduğunu dile getirirken, mevcut yetkileri çerçevesinde yapabileceklerinin çok kısıtlı olduğunu belirtti. Gazze'de BM'ye ait okullarda eğitim gören 600 binden fazla öğrencinin artık eğitim alamadığını, sadece yerel sivil toplum kuruluşlarının doğaçlama bazı faaliyetlerinin devam ettiğini kaydetti.

BM'NİN GAZZE'DEKİ ZOR KOŞULLARI

BM operasyonlarının Gazze'de varlığını sürdürmesinin mevcut durumda oldukça zorlaştığını anlatan Domenico, Refah'taki insan sayısının artması ve sıcak havanın etkisinin bu durumu daha da zorlaştırdığını belirtti. Domenico, "Dünyada sistemin bu kadar zorlandığı başka bir yer olmadığını düşünüyorum. Gazze'den başka bir yerde bu şartlarda faaliyetlerini devam ettirebilen başka bir BM misyonu olmadığına inanıyorum," ifadelerini kullandı.

İSRAİL'İN SALDIRILARI VE YARDIM KONVOYLARINA ENGELLER

Domenico, İsrail'in saldırılarının yıl sonuna kadar devam etme ihtimalinin dehşet verici olacağını vurguladı. Gazze'de faaliyet gösteren insani yardım kuruluşlarının karşılaştığı zorluklar, kısıtlamalar ve zorlu yaşam koşulları hakkında bilgi verirken, yardım konvoylarına yapılan saldırıları da dile getirdi. BM'nin Gazze'deki faaliyetlerinin sürdürülmesi için karşılaşılan bu engellerin altını çizdi.

Kaynak: AA