**Gazze'de Vahşet: İsrail Saldırılarında 72 Filistinli Hayatını Kaybetti**

İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah kentinde gerçekleştirdiği operasyonlarda, Uluslararası Adalet Divanı'nın (UAD) kararına rağmen, son 48 saat içinde "güvenli" olarak nitelendirilen bölgelerde yaşayan ve yerinden edilmiş Filistinlilerin çadırlarına yönelik saldırılarda 72 Filistinlinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi tarafından yapılan açıklamada, UAD'nin Refah kentindeki saldırıları durdurma kararına rağmen İsrail'in bombardımanlarına aralıksız devam ettiği belirtildi. Açıklamada, "İsrail ordusu, 48 saat içinde Refah'ın batısında 'güvenli' olduğunu iddia ettiği bölgelerde yerinden edilmiş kişilerin çadırlarını hedef alarak 72 Filistinliyi öldürdü," denildi.

Açıklamada, İsrail'in sivillere yönelik saldırılarının, "öldürülme ve hedef alınma korkusuyla kaçan sivillere ve yerinden edilmiş insanlara karşı daha fazla katliam yapma niyeti taşıdığı" ve bunun işgalci İsrail'in soykırım suçunu önceden tasarlayarak işlemeyi sürdürme konusundaki ısrarını doğruladığı ifade edildi.

İsrail ordusunun Refah kentindeki saldırıları, Uluslararası Adalet Divanı (UAD) ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) meydan okuma olarak değerlendirilirken, dünya ülkelerine Filistinli sivillerin öldürülmesine devam edildiği mesajı verildi. Son 48 saatte İsrail ordusunun düzenlediği saldırılarda 72 Filistinli hayatını kaybetti, çok sayıda sivil yaralandı. Saldırılar, dünyanın farklı ülkeleri tarafından kınandı ve İsrail'e, ABD'nin öncülük ettiği ölümleri durdurma çağrıları yapıldı.

Açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki saldırılarda ölen, yaralanan ve kaybolanların sayısının 130 bine yaklaştığı vurgulandı. Filistin halkına yönelik soykırım savaşından İsrail, ABD ve bu suça karışan ülkeler sorumlu tutuldu. Uluslararası kurumlar ve dünya ülkeleri, İsrail'e baskı yaparak soykırım savaşını durdurmaya çağrıldı. Ayrıca, binlerce hasta ve yaralının tedavi için Gazze dışına çıkabilmesi amacıyla Refah sınırının açılması ve insani yardım ekiplerinin bölgeye ulaşması istendi.

Kaynak: istiklal.com.tr