Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna ile olası barış müzakerelerine ilişkin yaptığı açıklamada, müzakerelerin Belarus ve Türkiye'de varılan temel anlaşmalar ve sahadaki gerçekler ışığında yapılması gerektiğini vurguladı. Putin, müzakerelere hazır olduklarını ancak bu sürecin tek bir ülkenin isteklerine göre değil, daha geniş bir perspektiften ele alınması gerektiğini belirtti.

Kremlin Sarayı'ndan yapılan açıklamaya göre, Belarus'u ziyaret eden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Minsk'teki Bağımsızlık Sarayı'nda bir araya geldi ve başlayan görüşme daha sonra genişletilmiş formatta devam etti. Görüşmelerde, iki ülkenin ilişkileri, Rusya-Belarus Birlik Devleti'nin entegrasyon süreci ve güncel uluslararası konular ele alındı.

Putin ve Lukaşenko, görüşmelerin ardından ortak bir basın toplantısı düzenlediler. Putin, Belarus ile olan ilişkilere vurgu yaparak, karşılıklı ticaret hacminin istikrarlı bir şekilde arttığını ve geçen yıl 46,5 milyar dolara ulaşarak rekor seviyeye yükseldiğini belirtti. Putin ayrıca, Belarus ekonomisine 5 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarını ve 2 binden fazla Rus şirketinin Belarus'ta faaliyet gösterdiğini ifade etti. Savunma alanındaki işbirliğine de değinen Putin, Belarus'ta ortak bölgesel birliklerin ve Rus savunma sistemlerinin bulunduğunu ve stratejik olmayan nükleer silah kullanımına dair tatbikatlar düzenlediklerini söyledi.

Ukrayna ile Müzakerelere Hazırız

Putin, Rusya'nın Ukrayna ile müzakerelere hazır olduğunu belirtirken, bu müzakerelerin tek bir ülkenin isteklerine değil, Belarus ve Türkiye'deki temel anlaşmalar ve sahadaki gerçekler doğrultusunda yapılması gerektiğini vurguladı. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy'nin görev süresinin sona erdiğine işaret ederek, şunları kaydetti: "Kiminle müzakere ederiz, bu basit bir soru değil. Elbette mevcut devlet başkanının meşruiyeti sona erdi ve bunun farkındayız. İsviçre'de düzenlenecek konferansın amaçlarından biri de Kiev yönetimini destekleyen Batılı toplumun, görevi sona eren devlet başkanının meşruiyetini onaylamasıdır. Ancak göstermelik adımların yasal belgeler açısından hiçbir önemi yok. Barış müzakerelerinin ültimatomlarla değil, sağduyuyla yeniden başlatılması gerekiyor. Ancak iş müzakere noktasına gelirse elbette yasal olarak bağlayıcı belgelerin imzalanması için kiminle anlaşabileceğimizi anlamamız gerekiyor. Meşru yönetimle iş yaptığımızdan emin olmalıyız. Bu soruya, Ukrayna'da öncelikle parlamentonun, Anayasa Mahkemesinin veya diğer bazı hükümet organları tarafından yanıt verilmesi gerekiyor. Ukrayna Anayasası'nda ne yazılı bakmak gerekiyor."

Reisi'nin Heyetindekiler 2 Rus Helikopterinde Uçtu

Putin, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve beraberindekilerin hayatını kaybettiği helikopter kazasına da değindi, "Heyette olan diğer şahıslar, 2 Rus üretimi helikopterde uçuyordu. Aynı koşullarda aynı koridorda sorunsuz uçtular." şeklinde konuştu. Rusya ile İran arasındaki ilişkilere değinerek, şunları söyledi: "İran'ın dış siyasetine gelince, bu İran'ın egemen kararıdır. İran, büyük bölgesel güç ve dünya meselelerinde önemli rol oynuyor. Bu trajediden sonra İran yönetiminin dış politikasında herhangi bir değişiklikle karşılaşacağımızı düşünmüyorum. İran devletinin temeli oldukça istikrarlı, güçlü ve güvenilir. İran halkı ve İran yönetimiyle iyi ilişkilerimiz var. Elbette Rusya'ya yönelik İran politikasının ve önemli uluslararası konulardaki işbirliğimizin devam edeceğini umuyorum."

Amerikalılar İran'daki Helikopter Kazasından Suçlu

"Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, Putin ile gerçekleştirdikleri görüşmede, güvenlik, savunma ve ekonomi konularını ele alarak, ikili ilişkilerin tüm alanlarda geliştiğini vurguladı. Lukaşenko ayrıca, sınırlarındaki durumu dikkatle takip ettiklerini belirterek, 'Sınırlarımızda 90 bin yabancı askerin katılımıyla tatbikatlar düzenleniyor. Amerikalılar, Almanların sınırlarda bulunmasının ilginç olduğunu ifade etti ve güvenliğe verdikleri önemi vurguladı.' Ayrıca, İran Cumhurbaşkanı Reisi ve beraberindekilerin hayatını kaybettiği helikopter kazasına ilişkin olarak, 'İran ne olduğunu çözecek. Ancak başkan olarak değil, bir şahıs olarak şunu söyleyebilirim. Kazaya ABD'nin aşağılık, iğrenç yaklaşımı yol açtı. Burada yaptırımları kastediyorum. Bu alçakların insan taşıyan uçak, helikopter ve diğer ulaşım araçlarına yaptırım uygulama hakkı yok. Onlar bize karşı da yaptırım uyguladı. Helikopterin uçuşunu hiçbir şey etkilemediyse onlar (Amerikalılar) bundan suçlu. Onlar bu helikopterin bakımını yasakladı, orası kesin.' şeklinde konuştu."

Kaynak: AA