Kaliforniya'nın Murrieta kentindeki polis birimleri, yeni yürürlüğe giren yasa kapsamında şüpheli kişilerin fotoğraflarını sosyal medyada paylaşmaya getirilen kısıtlamalara yönelik yaratıcı bir çözüm geliştirdi. Artık şüpheli kişilerin doğrudan fotoğraflarını paylaşamayan polis, bu durumu esprili bir yaklaşımla ele aldı. Gözaltına alınan kişilerin fotoğraflarına oyuncak kafası montajlayarak paylaşım yaptılar.

ABD polisi, şüphelilerin fotoğraflarına 'oyuncak' kafalar yerleştirdi 3

Polis birimleri, şüpheli kişilerin gizliliğini korurken aynı zamanda toplumu bilinçlendirme ve suçla mücadelede işbirliğini artırma amacını güttüler. Bu yaratıcı çözüm, kamuoyunun dikkatini çekerek olumlu geri dönüşler aldı ve sosyal medyada geniş bir şekilde paylaşıldı.

Montaj ile ilgili yapılan açıklamalarda: 

“1 Ocak'ta yürürlüğe giren yeni bir yasa, Kaliforniya'daki kolluk kuvvetlerinin şüpheli fotoğraflarını ve sabıka fotoğraflarını nasıl ve ne zaman paylaşacaklarını kısıtlıyor. Yeni yasa, artık kolluk kuvvetlerinin şiddet içermeyen suçlar için şüpheli fotoğraflarını belirli koşullar olmadıkça paylaşmasını yasaklıyor. Ayrıca yeni yasa, özel durumlar söz konusu olmadıkça, kurumların şüpheli fotoğraflarını 14 gün sonra sosyal medyadan kaldırmasını gerektiriyor” ifadelerine yer verildi.

ABD polisi, şüphelilerin fotoğraflarına 'oyuncak' kafalar yerleştirdi 2

Editör: Gaye SARI