Olay, dolandırıcıların Şırnak'taki kuyumcu S.İ. ile iletişime geçmesiyle başladı. Kendilerini Şırnak Adliyesi'nde görev yapan hakim olarak tanıtan dolandırıcılar, acil paraya ihtiyaçları olduğunu belirterek kuyumcudan 180 bin TL değerinde altını alıp, parayı IBAN’a atmalarını söylediler. Aynı anda, Adana'da taksicilik yapan Murat Polat'ı arayarak, Mersin Şehir Hastanesi'nden ilaç alınıp Adana'ya getirilmesi gerektiğini belirttiler ve 4 bin TL'lik taksi ücreti karşılığında anlaştılar.

A W209824 05

PARAYI TAKSİCİNİN HESABINA YATIRDILAR

Dolandırıcılar, Polat'ın IBAN'ını kuyumcuya vererek, paranın taksicinin hesabına yatırılmasını sağladılar. Ancak kuyumcuda çalışan kişi altını almaya gittiğinde dolandırıldıklarını anladı.

Polat'a kendilerini 'eczacı' olarak tanıtan dolandırıcılar, gelemeyeceklerini ve hesabına 180 bin TL gönderdiklerini söyleyerek, bu paranın 4 bin TL'sini almasını, geri kalanını ise ilaçları aldıktan sonra verecekleri hesaba yatırmasını istediler.

A W209824 03

UYARILAR HATIRLADI POLİSE HABER VERDİ

Polat, hesabına yüklü miktarda para yatınca, Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekiplerinin daha önce yaptığı uyarıları hatırladı. Hemen parayı çekip polise giden Polat, durumu anlatarak parayı teslim etti. Polis, yaptığı incelemenin ardından Şırnak'taki kuyumcu S.İ.'nin parasını geri gönderdi ve şüphelileri yakalamak için çalışma başlattı.

A W209824 04

Taksici Polat, "Bize daha önce asayişten dolandırıcılık masasından sürekli uyarı mesajları geliyordu. Bu olay aklıma geldi ve dolandırıcıları hiç dinlemedim. Hemen durumu polise bildirdim. Kuyumcu arkadaşın canı yanmasın diye parayı teslim ettim. Meslektaşlarıma da bu tür şeylere inanmamalarını ve hemen polise başvurmalarını tavsiye ediyorum," dedi.

Bu olay, dikkatli bir taksicinin sayesinde kuyumcunun 180 bin TL'sinin dolandırıcılardan kurtarılmasını sağladı ve dolandırıcıların planını bozdu.

Kaynak: İHA