Dünya genelinde petrol ve doğal gaz keşiflerinde rekor bir düşüş yaşanıyor ve bu durum arama maliyetlerinin neredeyse ikiye katlanmasıyla sonuçlanıyor. Geçen yıl, petrol ve doğal gaz keşifleri bir önceki yıla göre %50'den fazla bir düşüşle 5 milyar varil petrol eş değerine gerilerken, arama maliyetleri de yaklaşık olarak ikiye katlandı.

Geçen yıl toplam 5 milyar varil petrol eş değeri gaz ve petrol keşfi yapıldı. Bu keşiflerin %40'ını doğal gaz, %60'ını ise petrol oluşturdu. Küresel gaz ve petrol keşiflerinin 2022'deki 10,5 milyar varil petrol eş değerindeki keşfe kıyasla %52,3 oranında gerilemesi rekor düşüş olarak kayıtlara geçti.

Geçen yılki düşük keşif hacimleri, doğal gaz ve petrol için arama maliyetlerinde ciddi bir artışa neden oldu. Doğal gazda arama maliyeti 2022'de bir varil petrol eş değeri için 2,6 dolarken, bu maliyet geçen yıl 5,3 dolara yükseldi. Petrolde ise 2022'de 3,5 dolar olan maliyet, geçen yıl 8,8 dolara çıktı.

Rapora göre, bazı önemli açık deniz arama kuyularında elde edilen hayal kırıklığı yaratan sonuçlar, arama yatırımlarının artmasına rağmen, arama faaliyetlerindeki zorlukları gösterdi. Geçen yıl toplam keşiflerin %74'ü açık deniz keşifleri oluştururken, bu oran 2022'de %87 olarak kaydedilmişti.

Bölgesel olarak, Asya-Pasifik, Endonezya ve Malezya açıklarındaki aramalar, keşfedilen petrol ve gaz hacimlerinin %32'sini oluşturdu. Bunun ardından %21'lik payla Latin Amerika, %11'lik payla Avrupa ve Afrika, ve %10'luk payla Orta Doğu geldi.

Ülke bazında bakıldığında, Endonezya açıklarındaki Larayan ve Geng North sahalarındaki gaz keşifleri en önemlilerden biri oldu. Türkiye'nin Şehit Aybüke Yalçın kuyusundaki kara keşfi de önemli bir petrol keşfi olarak kaydedildi. Guyana açıklarındaki Lancetfish ve Fangtooth sahalarındaki yeni petrol keşifleri de dikkat çekti.

Kaynak: AA