İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, İstanbul ve Kocaeli merkezli 14 ilde düzenlenen “Sibergöz-44” operasyonlarında 107 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Bu operasyonlar kapsamında, 45 farklı paravan şirket kurarak hesaplarında 3 milyar TL para hareketliliği olan şahıslara yönelik büyük bir adım atıldı. Bakan Yerlikaya, bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların enselerinde olduklarını ve siber devriyelerin 7/24 görev başında olduğunu belirtti.

Operasyon, Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve İl Emniyet Müdürlükleri Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüklerince gerçekleştirildi. İstanbul ve Kocaeli merkezli operasyonlar, Ankara, Aydın, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Ağrı, Balıkesir ve Eskişehir illerini kapsadı.

İstanbul:

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, “Bilişim Sistemlerinin Kullanılması Suretiyle Nitelikli Dolandırıcılık ve Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma” suçlarına yönelik operasyonlar düzenledi. Bu kapsamda, sosyal medya platformları üzerinden “Forex Yatırım, Yüksek Kazanç” adı altında paylaşımlar yaparak vatandaşlara “Radiant Capital, FED, IND Yatırım, Winner Financial” isimli mobil uygulamaları indirten ve 10 kişiden yaklaşık 5 milyon TL haksız kazanç sağlayan 96 şüpheli yakalandı. Ayrıca, 45 farklı paravan şirket kurarak hesaplarında 3 milyar TL para hareketliliği olduğu tespit edilen şüpheliler de gözaltına alındı.

Kocaeli:

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, “Nitelikli Dolandırıcılık ve Suçtan Elde Edilen Malvarlığı Değerlerinin Aklanması” suçlarına yönelik operasyonlar düzenledi. Bu kapsamda, bir e-ticaret sitesi üzerinden “Forklift, Çekme Karavan” gibi ilanlar verip vatandaşlardan “Ürün Bedeli, Kapora Bedeli” adı altında para talep ederek 12 kişiden haksız kazanç sağladığı tespit edilen 11 şüpheli yakalandı.

Operasyonlar sonucunda, 4 adet ruhsatsız tabanca, çok miktarda döviz ve Türk Lirası ile çok sayıda dijital materyale el konuldu. Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren polisleri ve MASAK'ı tebrik ederek, milletin dualarının onlarla olduğunu vurguladı.

Kaynak: istiklal.com.tr