Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, yazılı bir açıklama yaparak TOKİ'nin son 22 yılda gerçekleştirdiği konut üretimlerinin detaylarını paylaştı.

Bakan Özhaseki, TOKİ'nin son 22 yılda dar gelirli vatandaşlar için toplam 1 milyon 365 bin 610 sosyal konut ürettiğini belirtti. Özellikle 6 Şubat depremlerinde TOKİ'nin başarılı bir performans sergilediğine vurgu yapan Özhaseki, bu depremlerde hiçbir TOKİ konutunun yıkılmadığını ve TOKİ'nin konutta güvenin adresi haline geldiğini ifade etti. Ayrıca, 81 ilde ürettikleri sağlam ve güvenli konutları sosyal donatı alanlarıyla tamamlayarak bir yaşam alanı oluşturduklarını dile getirdi.

Üretilen sosyal konutların yoğun talep gördüğünü belirten Bakan Özhaseki, sosyal konutların yanı sıra afet konutu ve köy evi projeleri gerçekleştirdiklerini, kentsel dönüşümle de riskli ve sağlıksız yapı stokunu yenilediklerini söyledi.

Özhaseki açıklamasında, TOKİ'nin şantiye ve çalışan sayısına da değindi.

Bakan Özhaseki, "874 şantiyede 90 bin kişilik işçi ordumuzla sahada çalışıyoruz. Vatandaşlarımız için sağlam ve güvenli konutlar üretiyoruz. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde, ülkemizin her bir köşesinde TOKİ eliyle sosyal konutlarımızı üretmeye devam ediyoruz. Biz sadece dört duvar yapmıyoruz. Sadece betondan, tuğladan ibaret binalar yapmıyoruz. Biz, insanımıza huzurla yaşayacağı bir yuva kazandırıyoruz. Yaptığımız her konutla mutlu aileler, sağlıklı bireyler ve dolayısıyla huzurlu toplum hedefimize hizmet ediyoruz" dedi.

Bakan Özhaseki, okul, cami, sağlık ocağı, yurt, hastane, meydan, çarşı, yeşil alan ve park gibi birçok yapıyı da inşa ettiklerini belirterek, modern şehir yaşamının yanı sıra geleneksel mahalle kültürünün de yaşatılacağını kaydetti.

Konutları, şehirlerin tarihi ve kültürel dokusuna uygun olarak inşa ettiklerini dile getiren Bakan Mehmet Özhaseki, sosyal konut üretimine 81 ilde devam ettiklerini belirterek, "Ülkemizin her bir köşesinde TOKİ ile yapılan konutlar, adeta yuvaya dönüştü" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA