CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in talimatıyla, Genel Başkan Yardımcısı Yankı Bağcıoğlu tarafından hazırlanan genelgede, il ve ilçe örgütleri ile belediyelerin bu konuda daha koordineli ve etkili çalışmalar yapması amaçlanıyor.

"EMANETE SAHİP ÇIKMAK HEPİMİZİN BORCU"

Genelgede Bağcıoğlu, "Şehitlerimizin yakınları ve gazilerimiz toplumumuzun emanetidir. Bu emanete sahip çıkmak, hepimizin vefa borcu ve görevidir. Onların sosyal hayata katılımını desteklemek ve moral-motivasyonlarını yüksek tutmak için örgütlerimizi ve belediyelerimizi samimiyetle yanlarında hissettirmek en önemli amacımızdır," şeklinde ifadeler kullandı.

Genelgeye göre, il ve ilçe örgütlerinde şehit aileleri ve gazilere yönelik özel birimler oluşturulacak. Bu doğrultuda, büyükşehir ve il belediyelerinde "Şehit Yakınları ve Gaziler Şube Müdürlüğü" kurulması, ilçe belediyelerinde ise benzer masaların oluşturulması planlanıyor.

Genelgede ayrıca, il ve ilçe örgütleri ile belediyelerin yapması gereken çalışmalar detaylı bir şekilde listelendi. Bu çalışmalar arasında, şehit aileleri ve gazilerin bilgilerini içeren kapsamlı bir veri tabanı oluşturulması, önemli günlerde ziyaretler yapılması, şehit cenazelerine katılım sağlanması ve CHP Genel Merkezi ile belediye birimleri arasında koordinasyonun sağlanması bulunuyor.

BELEDİYE ÖNERİLER

Genelgede belediyelere yönelik özel öneriler de bulunuyor. Bunlar arasında şehit haberi alındığında, ailenin rızası doğrultusunda taziye çadırları kurulması ve yemek temini, ulaşım desteği ve psikolojik destek sağlanması, şehit aileleri ve gazilere lokal/dinlenme tesisi ve misafirhane imkanı sunulması gibi hizmetler yer alıyor.

Bağcıoğlu, genelgenin "şehit ailelerine ve gazilere karşı görevlerini yerine getirmede samimi olma" çağrısıyla son bulduğunu belirterek, "Bizler onların acılarını derinden hissediyoruz. Bu genelge ile il ve ilçe örgütlerimiz ile belediyelerimizin şehit ailelerimiz ve kahraman gazilerimize yönelik çalışmalarının etkin ve koordineli yürütülmesi amaçlanıyor," dedi.

Kaynak: istiklal.com.tr