CHP lideri Özgür Özel'in, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iletişim kurmaya açık olduğunu belirtmesi üzerine, iki isim önceki gün 23 Nisan resepsiyonunda bir araya geldi. Erdoğan, Özel'e çay davetiyle buluştu ve liderler, görüşmenin gelecek hafta yapılmasını kararlaştırdılar.

Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni anayasa çalışmalarının görüşme başlıklarından biri olacağını ifade ederek, "CHP'nin de böyle bir değişime destek verebileceği inancındayım" şeklinde konuştu.

Özel ise görüşme öncesinde partisinin belediye başkanlarının, il başkanlarının ve kurmaylarının fikirlerini dinledi. Cumhuriyet’in haberine göre, Anayasa tartışmalarıyla ilgili Özel’in “Sayın Erdoğan’ı dinlemeden müzakerelere kapıları kapatmam” sözlerine atıfta bulunan parti kurmayları şu değerlendirmeyi yaptı:

“Yeni dönemde artık son seçimlerden Türkiye’nin birinci partisi olarak çıktığımız için iletişime kapalı olmadığımızı söylemiştik. Elbette fikirleri dinleyeceğiz. Ancak görüşmenin tek başlığı bu olmaz. Ayrıca mevcut anayasaya uyulmadan da yeni bir anayasa yapılmaz. Elimizde mevcut anayasaya uyulmadığı için yaşanan bir yargı krizi ve vekilliği düşürülen bir milletvekili var. Anayasaya uygun olmayan Can Atalay kararı, AİHM kararları gibi durumlar var. Bunların hepsi de genel başkanımızın gündeminde.”

Ekonominin de ayrı bir başlık olduğunu söyleyen kurmaylar, “Emeklileri mutlaka sorarız. Atanmayan öğretmenler de var. Toplumun çözüm beklediği böyle pek çok konu da gündemimizde” dedi. Dış politikanın da ayrı bir başlık olacağını aktaran kurmaylar, “Ortadoğu’da yaşanan gelişmeleri hepimiz takip ediyoruz. Genel başkan Filistin konusunu hassiyetle takip ediyor ve bu konuda cumhurbaşkanı ile mutlaka değerlendirmeleri olacaktır” diye konuştu.

Kaynak: HABER MERKEZİ