Galatasaray, IFS ile imzaladığı sponsorluk anlaşması için tören düzenledi. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, imza töreninde hareketli geçen gündeme ilişkin açıklamada bulundu.

Özbek, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un, son yaşanan gelişmeler sonucunda olağanüstü genel kurul çağrısı ile ligden çekilme kararını değerlendirdi. Özbek, "Bu tamamen Fenerbahçe'nin iç işidir. Bizim geleneğimizde rakiplerin iç işlerine karışmak gibi bir durum yoktur. Her ne kadar defalarca geçmişte benzer söylemler yapıldıysa da Fenerbahçe genel kurulunun kendileri için en doğru kararı alacağına eminim" dedi.

Fenerbahçe'den açıklama: Ligden çekilme... Fenerbahçe'den açıklama: Ligden çekilme...

Dursun Özbek'in açıklamaları şöyle:

“ALİ BEY AÇIKLAMAYA İSTİNADEN GÖRÜŞMEYİ İPTAL ETTİ”

"Ortak tanıdığımız bir arkadaşımız Türk futbolundaki gergin ortamın ortadan kalkması yönünde bir çağrıda bulundu bana. Ali Bey ile bu konuda görüşebileceğimizi söyledi. Böyle bir görüşmeyi düzenleyebileceğini söyledi. Ben bu görüşmeyi kabul ettim, Ali Bey de kabul etti. Daha sonra Ali Bey bir açıklamaya istinaden bu görüşmeyi iptal etti. Türk sporundaki gerginlik konusunu görüşerek çözebilir miyiz düşüncesindeydim. Keşke görüşebilseydik ve bugünlere gelmeseydik.

“SPORUN YEŞİL SAHALARDA KALMASINI İSTİYORUZ”

Adil bir şekilde bunların önüne geçmek için gereken cezalandırılmaların yapılması... Sporun yeşil sahalarda kalmasını istiyoruz. Sahanın dışına taşmasına ve polemiklere sebep olmasına karşı bir tutumumuz var. Bu konuyla ilgili olması gereken adil yaptırımların da gündeme gelmesinden yanayız. Bu konuda görev TFF'ye düşmektedir. Onların da adil bir şekilde gereğini yapacağından eminim. Olayların bu seviyeye gelmesi en önemli konu. Buraya nasıl geldik, bu duruma Türk futbolu nasıl geldi? Üzerinde durulması gereken konu bu.

Geçmişten bugüne yapılan söylemlere bir bakalım. Yetkililer olaya buradan başlamalı. Her iki camiaya da olaylardan dolayı geçmiş olsun diyorum. Sıhhatli ve adil bir çözüm bulabilmenin tek yolu, olayların başlangıcından itibaren.

Sadece Trabzon'un sahasından olan olaylardan bahsetmiyorum. Bugüne nasıl geldik, hangi söylemlerle geldik? Buna dikkat edilmeli. Gerilimi neyin artırdığını inceleyerek olayların önlenmesinden yanayım. Adilane bir şekilde değerlendirilip TFF'nin gerekli cezaları vereceğinden eminim.

Süper Lig başkanları olarak bir WhatsApp grubumuz var ama yazılanları söylemek yanlış olur. Her kulüp olaylara baktığı açıdan, Trabzon'daki olayları değerlendiriyor. Orada yazılanlarla ilgili bir şey söylemem mümkün değil.

“KENDİLERİ İÇİN EN DOĞRU KARARI ALACAKLARDIR”

Ali Bey olağanüstü genel kurul çağrısı yaptı. Bu tamamen Fenerbahçe'nin iç işidir. Bizim geleneğimizde rakiplerin iç işlerine karışmak gibi bir durum yoktur. Her ne kadar defalarca geçmişte benzer söylemler yapıldıysa da Fenerbahçe genel kurulunun kendileri için en doğru kararı alacağına eminim.

7 Nisan'da oynanması gereken Süper Kupa finaliyle ilgili karar mekanizması TFF'dir. Galatasaray da gelişmeleri izlemektedir. Türk futboluna faydası olacak her türlü kararın Galatasaray arkasındadır. Süper Kupa finali için TFF bir tarih açıkladı.

“FARKLI BİR TALEP GELİRSE DEĞERLENDİRİRİZ”

Bütün hazırlıklar buna göre yapıldı. Bundan sonraki gelişmelerle ilgili TFF'den bize iletilen farklı bir çağrı yok. Bize 7 Nisan'da maçın Urfa'da oynanacağı iletildi. Farklı bir talep gelirse değerlendiririz. Henüz böyle bir talep yokken bizim fikir beyan etmemizi doğru bulmuyorum.

Olayları yabancı hakem seviyesine indirmek bence son derece yanlıştır. Biz buraya nasıl geldik? Birbirimizi boğazlama seviyesine nasıl geldik? Bunları incelemeliyiz. Bunu yabancı hakem söylemiyle açıklamazsınız. Artık özeleştiri yapma vakti gelmiştir. Herkes dikkatli olsun ve haddini bilerek konuşsun. İş kontrolden çıkma noktasına gelmiştir. Yangının üzerine benzin dökmeyelim."

Editör: Turan KIŞLAKÇI