Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, YKS'de sorularının çalındığı ile ilgili iddialara cevap verdi.

"Bazı sosyal medya hesaplarından paylaşılan görsellerle ilgili, "YKS soruları sınavdan önce sosyal medya platformlarında paylaşılmış" iddiası doğru değildir. Yapılan araştırmalar neticesinde, paylaşılan ekran görüntüsü ve fotoğrafların 2024 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS 2024) ile herhangi bir ilgisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Bahse konu birçok görselin, Ortaöğretim Genel Müdürlüğü (OGM) Materyal web sitesindeki deneme sınavları veya bazı özel eğitim kuruluşları tarafından hazırlanan deneme sınavı kitapçıklarından alındığı tespit edilmiştir. Yine geçtiğimiz yıllarda benzer iddialarla dolaşıma giren bazı görsellerin yeniden, "sorular çalındı veya satıldı" gibi iddialarla paylaşıldığı görülmektedir."

Aynı zamanda ÖSYM Başkanı Bayram Ali Ersoy'da soruların çalınması ile ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyleyerek, hukuki süreci başlattığını duyurdu. 

"3 milyon 120 bin 878 adayın başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (2024 YKS) başarıyla tamamlanmıştır. Bu büyük organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sınav sürecinde yapılan dezenformasyon amaçlı sosyal medya paylaşımları ve bazı basın yayın  organlarında çıkan haberler ile ilgili hukuki süreç başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur."

Kaynak: istiklal.com.tr