İsrail'in Filistin'e açtığı savaş sonrası soykırımı aralıksız sürüyor. Gazze'de yönelik saldırılar nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 33 bin 137'ye yükseldi. Yaralı sayısının ise 75 bin 815'e çıktığı Ramazan ayında katliam her geçen gün şiddetini artırarak devam ediyor. İktidarın İsrail ile devam eden ticaretine son vermemesine karşı tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor. Bir tepkide Erenköy Cemaati’nin manevi önderi Osman Nuri Topbaş Hoca'dan geldi. Osman Nuri Topbaş Hoca efendi sosyal medyada yayınlanan video İsrail ile yürütülen ticarete tepki gösterdi. 

İsrail’e destek veren çok uluslu şirketlere yönelik yapılan boykot üzerine kendisine yöneltilen bir soruyu cevaplayan Osman Nuri Topbaş Hoca'nın verdiği misal, son günlerde gündemden düşmeyen “İsrail ile ticaret” tartışmasına en güzel şekilde örnek teşkil ediyor.

Osman Nuri Topbaş Hoca Efendinin sosyal medyada gündem olan açıklamaları şu şekilde;

"Zalim İsrail ve onları destekleyenlerle mallarını boykot konusunda misal nakletmek istiyorum. Şâfi fakihlerinden olan İbn-i Abdüsselâm, İslâm dünyasına savaş açmış haçlılara silah ve silah yapımında kullanılacak malzemenin satışının haram olduğuna ve bunu yapanların zalim olacaklarına dair bir fetvâ yayınlamıştı. Bu fetvâyı duyan terzilerden biri, İbn-i Abdüsselâm’a gelerek; “–Haçlılar bana elbise diktirmeye geliyorlar. Ben haçlılara elbise dikersem bu zulme ortak olur muyum?” diye sordu.

İbn-i Abdüsselâm ise günümüze de ışık tutan şu muhteşem cevabı verdi: “–Hayır, sen zulümlerine ortak olmazsın. Sana iğne iplik satan zulme ortak olur, sen ise zalimin ta kendisi olursun."

Kaynak: HABER MERKEZİ